Kiralık Fotoğraf Makinesi
 • Kiralık Ekipmanlar

Son zamanlarda aynasız fotoğraf makineleri, fotoğraf dünyasında kafaların karışmasına sebep oluyor. DSLR fotoğraf makineleri arasındaki rekabet hiç düşmeyen bir ivmeyle devam ederken, bir de son zamanlarda popülerleşen aynasız fotoğraf makineleri bu rekabete dahil oldu. Aynasız makineler DSLR'den daha mı iyi? Hangi aynasız fotoğraf makinesi daha iyi? DSLR ile aynasız fotoğraf makinesi arasındaki fark nedir? gibi bir çok soru fotoğrafçıların aklında dolaşıp duruyor. Kimisi aynasız makineleri tavsiye ederken, kimisi de hiç gerek olmadığını düşünüyor. Biz de sorularınıza yardımcı olur düşüncesiyle, bu yazımızda aynasız fotoğraf makineleri hakkında merak edilenleri açıklamaya çalışacağız.

aynasiz makine tercih edilmeli mi

Aynasız Fotoğraf Makinelerinin Özellikleri

Aynasız kameralarda adından anlaşılacağı gibi bir ayna ve pentaprizm mekanizması bulunmuyor. Durum böyle olunca da; DSLR kameralara oranla çok daha hafif ve kolay taşınabilen boyutları var. Ancak bu özelliklere rağmen görüntü kalitesinden de taviz vermiyorlar. Ayrıca her konuya uygun objektif kullanılabilmesi ve kaliteli video çekim olanağı sağlaması da bu makinelerin fotoğrafçılar tarafından tercih edilmesini sağlıyor. İşte tam da bu nedenle bazı fotoğrafçılar, aynasız kameraları DSLR katili olarak adlandırıyorlar :) Ancak aynasız fotoğraf makinelerinin, fotoğrafçılar tarafından daha çok portre fotoğrafçılığı, manzara fotoğrafçılığı ve sokak fotoğrafçılığı gibi alanlarda tercih edildiğini söylemek mümkün. Bunun nedenlerini yazının devamında, aynasız makinelerin avantaj ve dezavantajlarını anlattığımız kısımda daha iyi anlayacaksınız.

Fotoğraf, makinesine göre film veya sensör üzerine düşen görüntünün oluşmasıdır. Aynasız makineler de DSLR makineler de aynı boyutta sensöre sahip olabilir ve sensör üzerindeki piksel adetleri de benzer olabilir. Bu durumda fotoğraf kalitesi megapiksel olarak bakıldığında, her ikisinde de aynı kalitede sonuçlar ortaya çıkarabilir.

aynasız makinelerde objektif farkı

Ayrıca fotoğraf makinelerinde flanş mesafesi dediğimiz bir şey var. Öncelikle bu ifadenin ne anlama geldiğinden bahsedelim. Flanş  mesafesi, lensin en arkadaki optik ile sensör arasındaki mesafeye deniyor. Yani lensi kameraya taktığınızda mesafe ne kadar az ise, görüntü yani ışık dağılmadan sensöre ulaşabiliyor. Bu da görüntünün netliğini sağlıyor. Dolayısıyla flanş mesafesi aynasız modellerde daha kısa oluyor ve bu durumda netlik artıyor.

aynalı ve aynasız fotograf makinesi sistemi farkı

Aynasız fotoğraf makinelerinin avantaj ve dezavantajlarını kısaca özetleyecek olursak; 

Aynasız Fotoğraf Makinelerinin Avantajları

dslr ve aynasız fotograf makinesi boyutları

 1. Ergonomik bakımdan aynasız fotoğraf makineleri daha küçük, hafif ve dolayısıyla taşınabilir duruyor.
 2. DSLR makinelere göre dikkat çekmeden fotoğraf çekebilmek mümkün. Bu da fotoğrafçılığın bazı alanlarında (sokak fotoğrafçılığı vb.) fotoğrafçı için avantaj sağlıyor.
 3. Aynasız fotoğraf makinelerinde de bazı DSLR modellerindeki gibi APSC sensör kullanılıyor.
 4. Flanş mesafesi nedeniyle daha net fotoğraflar elde edilebiliyor. 
 5. DSLR fotoğraf makineleri ile aynı kalitede fotoğraf ve video üretebiliyor. 
 6. Beyaz ayarı sonuçlarını anlık görebiliyorsunuz.

Aynasız Fotoğraf Makinelerinin Dezavantajları

aynalı ve-aynasız fotograf makinelerinin farkları

 1. Kuş fotoğrafçılığı veya spor fotoğrafçılığı gibi yüksek zoom lenslere ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılmaları pek mümkün olmuyor. DSLR makineler AF sistemi nedeniyle konuyu daha hızlı takip edebiliyorlar. 
 2. DSLR fotoğraf makinelerindeki lens çeşitliliği aynasız fotoğraf makinelerinden daha fazla. Ayrıca DSLR makineler için üretilen bir lensi, aynasız fotoğraf makinelerinde kullanmak mümkün olmuyor.
 3. DSLR makinelerde konuya göre manuel ayar yapılabilirken, aynasız fotoğraf makinelerin manuel ayar eksik kalıyor. 
 4. Fiyat olarak özellikleri nedeniyle, DSLR makinelerin bir çoğundan biraz daha pahalı kalıyor.
 5. Auto focus sistemi aynasız makinelerde, DSLR makinelere göre daha yavaştır.

dslr ve aynasız fotograf makinesi farkı

Sony, aynasız fotoğraf makinelerine en fazla yatırım yapan firma, hatta böyle bir piyasanın oluşmasında büyük etkisi olan bir marka olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca 2013 yılında çıkarmış olduğu iki model ile aynasız fotoğraf makinelerine Full Frame özelliği ekleyen ilk marka. Eğer aynasız fotoğraf makinesi ile çekim yapmak istiyorsanız Sony tercih etmenizi öneririz. Neden Sony diye soracak olursanız; Sony makinelerde elde edebileceğiniz bazı avantajları size şöyle sıralayabiliriz; 

 1. Lens çeşitliliği diğer markalara oranla daha gelişmiş, 
 2. Çanta, pil ve vizör gibi aksesuarlarının çeşitliliği bol, 
 3. Geniş bir satış ve servis ağına sahip, 
 4. Sony DSLR makinelerin tüm lenslerini bir adaptör vasıtası ile aynasızlarda kullanabiliyorsunuz, 
 5. Bütçenize uygun alternatif pek çok model bulabilirsiniz,
 6. Büyük sensörleri sayesinde kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

sony aynasız fotograf makinesi

Ayrıca makineleri satın almadan önce denemek ya da yalnızca bir çekim için kullanmak istiyorsanız Kiralık Fotoğraf Makinesi'nden uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Sony A7 S2 ve Sony A 6300 modellerimiz ile aynasız fotoğraf makineleriyle çekim yapmayı deneyimleyebilirsiniz. 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 12:53:01