Kiralık Fotoğraf Makinesi
 • Kiralık Ekipmanlar

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için öncelikle shutter sayısı nedir ve neden önemlidir konularına değinelim. Shutter yani perde süresi, görüntü algılayıcısının (sensör) üzerine düşecek ışığın süresini belirler. Algılayıcı ile diyafram arasındaki perde görevini görüyor da diyebiliriz. Belirli bir süre boyunca açık kalır ve kapanır, bu sürede de lensten süzülen ışık algılayıcı üzerine yansıtılır.

Gelelim shutter sayısının neden önemli olduğuna.. Fotoğraf makinelerinin belirli perde ömürleri vardır. Perde ömrü; perdenin aşınma ve eskime sınırıdır. Yeni bir fotoğraf makinesi alırken yada kendi fotoğraf makinemiz ile ne kadar fotoğraf çekilmiş olduğunu merak ederiz. Her markanın fotoğraf makineleri için belirlediği perde ömrü farklıdır. Bu rakam fotoğraf makinesinin özelliğine ve seviyesine göre değişiklik gösterir. Genellikle perde ömrü sayısı 50.000 ile 300.000 arasında değişiklik gösterir yani bu bir nevi makinenin garanti süresini de gösterir.

canon shutter

Makinenin perde ömrü kullanıcıya bağlıdır. Perde ömrünü önemseyen ve farkında olan kullanıcılar gereksi fotoğraflar çekmekten kaçınırlar ve shutter sayısını sürekli takip ederler. Ayrıca ‘time lapse' özelliğini kullanmak da shutter ömrünü kısaltır. Ancak perde ömrü bittiğinde makinenin de işi bitmiş olmuyor tabi ki. Yani shutter sayısı bitti diye makinemizi çöpe atmıyoruz. Perdenin işlevini yitirmesi fotoğraflarda kötü sonuçlar çıkarır ancak bu durumun bir çözümü vardır. Ürününüzün teknik servislerinde makinanızın perdesini değiştirebilir ve makinanızı gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Shutter sayısı, fotoğrafın çekildiği anki bilgi ve fotoğraf değerlerinin exif bilgisi olarak fotoğrafta saklanmaktadır. Fakat perde sayısını öğrenmek için özel programlar kullanmak durumundayız. Ayrıca hiç bir program kullanmadan da internet sitesine girerek shutter sayınızı öğrenebileceğiniz programlar da mevcut. Canon ve Nikon için ayrı ayrı programlar var. 

Nikon için Shutter Sayısı Öğrenme

emvideo-youtube-fg5qedhroyq.jpg

 1. Shutter Clicks
 2. MyShutterCount
 3. CameraShutterCount 
 4. Opanda IExif

Bu programları indirmeniz gerekiyor. Sonra da basit bir şekilde son çektiğiniz fotoğrafı yükleyerek ya da seçerek shutter sayınızı öğrenebiliyorsunuz. 

Yüklemeden internetten öğrenebileceğiniz programlar;

 1. PhotoMe
 2. ExifTool

Canon için Shutter Sayısı Öğrenme

256bb4796132a15dbe4fb08e0a36b619.jpg

EOS Info programını indirerek kolayca öğrenebilirsiniz.

Olympus ve Sony için Shutter Sayısı Öğrenme

canon_eos_5d_mark_iii_shutter.jpg

Olympus

Olympus, perde sayısını EXIF verileri arasında saklamaz. Bunu öğrenmek için sırası ile aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor;

 1. Makineyi açınız.
 2. Bellek kartının kapağını açınız.
 3. Play ve OK tuşlarına basarak ayar tekerini de yukarı, aşağı, sola ve sağa doğru sırası ile basınız.
 4. Arkasından denklanşöre tam olarak basınız.
 5. Son adım olarak ayar tekerini yukarı doğru basıp işlemi tamamlayınız.


Sony

Sony kullanıcıları için shutter sayı öğrenmenin maalesef henüz bilinen bir yolu yokmuş. Yukarıdaki programları deneyebilirsiniz fakat fazla bir garantisinin olmadığı söyleniyor. Makinenin ilk sahibiyseniz Sony, perde sayısını her 10.000 de fotoğraf dosyalarının adlandırması için makineyi başa döndürebilirsiniz. Bu yöntem ile kaç kez sıfırlandığına bakarak kesin bir sonuç olmasa bile bir tahminde bulunabilirsiniz.

Kiralık Fotoğraf Makinesi'nde her markada ve seviyede fotoğraf ve film ekipmanı bulabilir, uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Ayrıca kiralama yaptıktan sonra deneyimli ekibimizden teknik destek de alabilirsiniz.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 18:04:17