Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Türkçesi "nötr yoğunluk filtresi" olarak çevirilen "Neutral Density" yani ND Filtreler fotoğraf ve video için bazı ışık koşullarda kullanılması oldukça önemli filtrelerdir. Özellikle video kameralarda genelde 1-4-8 nd olarak gördüğümüz ve kontrol edebildiğimiz bir bölüm vardır ki bu doğal ışık yoğunluğunu sağlamak için video kameraların içine entegre edilmiş nd filtreleri tanımlar.

Nd filtre kısaca kullanılan makinaya diyafram etkisi yaratır ve mercekten geçen ışığını yoğunluğunu azaltır. Bu da yoğun ışıklı alanlarda daha açık diyaframlarda çalışmaya olanak sağladığı anlamına geliyor. Açık diyafram çalışmak özellikle alan derinliğinin kontrolü açısından oldukça önemlidir. gün ışığında dar alan derinliğiyle çekimler yapabilmenin en kolay yolu da nd filtre kullanımıdır.

Nd filtre kullanımı oldukça basittir. Video kameralarda genelde dahili olarak vardır ve ışığın yoğunluğuna göre 1-2-4 veya 8 ndye getirmeniz ışığın yoğunluğunu ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca fotoğraf makineleri için de ayrı olarak lensin üzerine takıp kullanabilirsiniz.

www.kiralikfotografmakinesi.com.tr olarak kiralayacağınız tüm lenslere ayrıca nd filtre tedariğinde bulunmaya hazırız.  ND filtre çeşitlerimizi buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:34:59