Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Belki fotoğraflara baktığınızda muhteşem doğa manzaraları, harika insanlar göremeyeceksiniz ama gördüklerinizin tarihin en önemli ve etkileyici fotoğrafları olduğundan eminiz…

9. Vietnam savaşı Napalm Bombası

Vietnam Savaşı sırasında bomba My Lai Köyü'ne isabet ediyor ve küçük bir kız çırılçıplak koşuyor. My Lai Katliamı adıyla tarihe geçen fotoğraf, Nick Ut'a Pulitzer ödülü, ne kadar şöhret denilebilir bilinmez ama fotoğraftaki kız Kim Phuc'a da şöhret getiriyor.

8. ABD Irkçılık

1930'da Amerika Indiana'da ırkçılık üst seviyeye ulaşır. Thomas Shipp ve Abraham Smith isimli iyi siyahi genç linç edilerek idam edilir. Acınası da oldu tarihin en etkileyici fotoğraflarından olarak ortaya bu kare çıkar.

8.jpg

 

7. Kolombiya Ruiz Yanarağı

Nevado del Ruiz yanardağından çıkan lavlara kurban giden 25 bin kişiden biri Omayra Sanchez. Sadece 13 yaşındaydı ve 3 gün boyunca sular içinde kaldı. Sanchez bu fotoğraftan çok kısa bir süre sonra ölürken, fotoğrafçı Frank Fournier ise Pulitzer kazandı.

7.jpg

6. Sudan 1994 kıtlığı

Sudan'da büyük bir kıtlık yaşanır. Bir çocuk açlıktan ölmek üzereyken bir akbaba da onu bekler. Pulitzer ödüllü Kevin Carter bu fotoğraftan sonra akbabanın gittiğin, fakat kendisinin de çocuğa hastalık bulaşmaması için yardım etmediğini söyler. Yıllar sonra da Carter intihar eder.

6.jpg

5. İkinci Çin-Japon Savaşı

Yine bir çocuktan yola çıkan tarihin en etkileyici fotoğraflarından. Bombalaması sonrası sağ kalan bir bebek.

5.jpg

4. Hollanda Köle Ticareti

1 Kasım 1861'de, köle ticaretinin zirveye çıktığı dönem. Köle ticareti yapan bir geminin fotoğrafı. Köleler isyan çıkarmasınlar diye ayaklarından ve ellerinden bağlanmış durumda.

 

4.jpg

3. Ukrayna Kıtlığı

Çoğu kişinin bilmediği, Hollandalıların soykırım olarak saydığı, onları en az 2. Dünya Savaşı kadar etkileyen bir kıtlık ve onun fotoğrafı. Milyonlarca insanın ölmesine yol açan bu durumun Stalin tarafından bilinçli olarak tasarlandığı bile tartışıldı.

 

3.jpg

2. Nagazaki

Fotoğrafı çeken Joe O'Donnell anlatıyor: "On yaşlarında bir çocuk gördüm sessizce yürüyen. Sırtında bir bebek taşıyordu.Japonya'da o günlerde, çok sık görülürdü sırtlarında kendi küçük kardeşlerine sahip çıkan çocuklar, ama bu çocuk açıkça diğerlerinden farklıydı. Yüzündeki ifadeden ciddi bir nedenle buraya gelmiş olduğunu görülebiliyordu. Ayağında ayakkabısı yoktu. Yüzü kaya gibi sertti. Bebek ise uyuyor gibiydi. Çocuk beş ya da on dakika durdu. Beyaz maskeli adamlar ona doğru yürüdü ve sessizce bebeği tutan ipi çıkarmaya başladılar. O zaman bebeğin ölmüş olduğunu gördüm. Adamlar bebeği el ve ayaklarından tutarak ateşin üzerine yerleştirdiler. Çocuk, alevleri izlerken, dimdik ve hareket etmeden duruyordu. Dudağını o kadar kuvvetli ısırıyordu ki alt dudağına kan oturmuştu. Ateş güneş batımı gibi hafif hafif yandı ve bitti. Çocuk arkasını döndü ve sessizce uzaklaştı."

2-2.jpg

1.Almanya – Rusya Savaşı

Kampta üzerlerinde deney yaptığı insanların cesetlerinin üstünde duran Dr. Fritz Klein. Toplu mezar mı ceset yığını mı karar size kalmış. Amerikalı gazeteci Arthur Brisbane fotoğraf için "Bir resim binlerce söze bedeldir." Yorumunu yapıyor.

1.jpg

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 13:13:25