Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Canon'un Photokina 2016'da duyurması beklenen full frame sensörlü fotoğraf makinesi 5D Mark 4'ün fotoğrafları ve özellikleri internete sızmış bulunuyor. Japon digicame-info sitesinin yayınladığı görüntüler ve özellikleri ile ilgili verdiği bilgiler yeni gövdeyi bekleyenleri heyecanlandıracak gibi görünüyor.

Canon'un video kayıt edebilen ilk DSLR gövdesi olan 5D Mark 2 piyasaya sürüldüğünde, satış rekorları kırmıştı. 2012 yılında ise, 5D Mark 3 modeliyle fotoğraf makinelerinde ISO devrimi yaratıldı. 

Canon dijital fotoğraf makineleri içinde son çıkan makinesi EOS 5D Mark 3 modeliydi. 5D Mark 3'ü bu kadar popüler ve önemli yapan özelliği, tüm modellerde çeşitli kusurlara ve eksikliklere rastlanmasına rağmen bu modelde neredeyse hiç bir kusura rastlanılmaması. Gerçekten de 5D Mark 3 kullanıcıları, bu durumdan fazlasıyla tatmin olmuş durumdalardı.

Aradan geçen uzun zaman sonrasında, Canon'un yeni modeli için beklentiler şu günlerde en üst seviyeye çıkmış durumda.

Canon firmasının Ar-Ge çalışmaları sonucunda 5D Mark 3 modelinde revize edilmesi gerektiği düşünülen bazı özellikler de eklenmiş bu defa Mark 4 modeli ortaya çıkmış. Mark 3 modelinden bile gayet tatmin olmuş kullanıcılar, Mark 4 modeli ile zirveye ulaşacak tahminimizce.

Bunun yanında 5D Mark 3 modelini bu kadar popüler ve güçlü kılan bir diğer özellik te Full Frame (Tam kare 35 mm) sensörü ve ciddi ISO başarısı nedeniyle sinema sektöründe de kendine yer edinmiş olmasıydı. Özellikle bu durumun etkisiyle Mark 4 modeline 4K video kayıt özelliği eklenmiş.

5D Mark 4'ün genel anlamda özelliklerine bakacak olursak durum şöyle:

- 36 Megapiksel Full Frame CMOS sensör: EOS 5D Mark 3 modelinde megapiksel değeri 22 iken bu modelde 36ya kadar çıkarılmış. Bilindiği gibi 30 ve daha üstü megapiksel değerleri orta format makinelerde mevcut (tabi sensör boyutları full frame makinelerden bile çok daha büyük). 36 megapiksel değerinin avantajı; yakaladığınız kare içinde yeni kareler oluşturabilecek kadar büyük bir görüntü ve azalan netlik kaygısı iken, dezavantajı çözünürlüğe bağlı olarak çok fazla dosya boyutu olmasıdır.

- Saniyede 7 kare çekim: Mark 3 modelinde seri çekim hızı 6 idi. Bu modelde bir basamak daha yukarı çıkılmış. Ancak 36 megapiksel gibi bir değerde saniyede 7 kare gerçekten çok çok iyi.

- ISO hassasiyeti: Mark 4 modelinde ISO hassasiyeti 50-204800 aralığında. Çok ciddi bir aralık ve full frame olması sebebiyle yüksek ISO değerlerinde meydana gelen gürültüler çok az. Işığın az olduğu ve gece çekimlerinde çok ciddi başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor bu durum. Mark 3 modelinde ISO en fazla 102400 değerine kadar çıkabiliyordu...

- Diğer Özellikler: Bu modelde iki adet CF kart yuvası mevcut. Shutter süresi 1/8000'e kadar kısaltılmış. Yaklaşık 850 gram gövde ağırlığı.

- Ortalama gücü 1250 çekim olacak, ölçüleri 142 x 123 x 77 mm ve ekranı da dokunmatik.

Gövde Özelliklerini incelemek gerekirse ;

go-vde-1.jpg

Fotoğraflarda görüldüğü gibi bundan önceki modelden farklı olarak Canon model yazısını sol alta değil sol üste yerleştirmiş. Sol alt tarafa ise uzaktan erişimi sağlayacağı düşünülen yuvarlak bir eklenti yapılmış.

go-vde-2.jpg

Arka tarafında ise joystickin hemen altında yeni bir düğme göze çarpmakta. Bu düğmenin ne işe yaradığı henüz belli değil.

go-vde-3.jpg

 

canon_5d4_l001.jpg

canon_5d4_t001.jpg

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 13:14:29