Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Sony Mobile tarafından yayınlanan yeni bir raporda, selfilerin sıradan bir fotoğraf olmaktan öteye geçerek teknolojik bir fenomen olacağı açıklandı. Akıllı telefon kameralarının da pek çok sektörde bu dönüşümü tetikleyebileceği belirtiliyor.

Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve İspanya'dan 6.500 Avrupalı tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen Futurizon ile birlikte yürütülen anketin raporlamasına göre tüketicilerin kamera erişimi gerektiren çok sayıda uygulama kullandıklarını ve potansiyel uygulamalara da açık olduklarını gösterdi. 

selfie ile gelecekte neler yapabileceğiz

Ankete katılan yaşları 25 - 34 arası değişen tüketicilerden neredeyse yarısı bankalarda şifrenin yerine selfie fotoğraflarını kullanmanın daha güvenli hissettireceğini düşünüyor. Akıllı telefon kameraları için gelecekte kullanılabileceği öngörülen sektörler; bankacılık, alışveriş, sağlık, spor ve eğlence gibi alanlar.

Katılımcıların yaklaşık yarısı eğlence alanlarında iken selfie ile fotoğraf çekme deneyimiyle oldukça ilgileniyor. Spor yaparken, egzersiz sırasında vücutlarını gözlemlemek için yine selfie yöntemini kullanıyorlar. Araştırmada, kişilerin her ay ortalama 24 kere kendini çektiklerini idda ediyor, ayrıca kullanıcı ortaya çıkan sonuçtan tatmin olana kadar da kendini çekmeye devam ediyor. 

Rapora göre, tüketiciler önümüzdeki beş yıl içinde selfielerin yer alacağı en önemli 10 alanı şu şekilde belirliyor;

gelecekte selfie

Selfielerin Gelecekte Kullanılacağı En Önemli 10 Sektör

1. Araştırmaya katılanların yarısı pratisyen hekimleri ile görüşmeye gitmeden önce ilk olarak bir selfie veya görüntülü arama ile görüşüp fikir alış verişinde bulunmayı tercih ediyor,

2. Başkalarının gerçekte ne düşündüğünü öğrenmek için size eşlik eden kişi ile birlikte selfie çekmek,

3. 25-34 yaş arası kuşağın neredeyse yarısı, bankalarında şifre yerine bir selfie parolası olsa kendilerini daha güvende hissedeceklerini belirtti,

selfienin geleceği

4. Adrenalin bağımlılarının yarıya yakını yaşadıkları maceradaki deneyimlerinin çekilmesine imkan veren ‘selfie-coasterlar'ı denemek istiyor ve eğlence alanlarında inşa etmeye imkan sağlıyor,

5. Bir hareketin ne kadar doğru yapıldığını, egzersizlerden sonra vücuttaki değişimi, kalp atışlarını vb. vücuttaki verileri yakalamak üzere selfieleri yapay zeka (Al) ile birlikte kullanmak,

6. Moda sektöründe kişiye özel kıyafetler diktirirken vücut görüntüsünün 3D şekilde çekilmesine imkan sağlanması,

moda alanında selfie kullanmak

7. Tek bir tuşa dokunarak vücut biçiminize uygun bir kıyafeti denemek için akıllı telefon kullanılması,

8. Sinamaya ya da tatile giderken selfie ile ödeme yapabilmek,

9. Farklı ve ekstrem lokasyonlarda selfie çekmek istendiğinde akıllı telefonlarla drone veya robot kumanda edebilmek,

10. Selfiler yardımı ile ev ve arabaların güvenliğini sağlayabilmek. 

selfie

Sony ile bu çalışmayı yürüten gelecek bilimci Dr. Ian Pearson; ‘Bu rapor sayesinde selfienin ve akıllı telefon fotoğrafçılığının hayatımızdaki evrimini Sony ekibi ile birlikte izlemek büyüleyici bir deneyim oldu. Ancak asıl cesaret verici olan, tüketicilerin verdikleri tepkiydi, selfie'ler ve görüntülü çağrıların gelecekteki farklı kullanımlarına açık olduklarını gösterdiler. Selfie'nin boş ve anlamsız bir moda olmaktan çıkıp gelecekte teknolojik bir fenomene dönüşeceği, bir çok sektör için de ilham kaynağı olacağı açıkça görüldü. Potansiyel çok fazla, önümüzdeki yıllarda bunun ortaya çıkmasını izlemek keyifli olacak.' dedi. 

Sony Mobile'ın Asya bölge müdürü Michio Maruhashi, raporun gelecekteki ürün geliştirme süreçlerini şekillendirebileceğini de belirtti. 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:39:09