Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar
Yağmurda Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

BLOG

Yağmurda Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Çoğu fotoğrafçı yağmurda fotoğraf çekmeyi sevmez çünkü fotoğraflarında ve fotoğraf makinelerinde problem oluşacağını düşünürler. Fakat yağmurlu havalar fotoğrafçılara çarpıcı kareleri yakalamak için fırsat sunar. Birçok profesyonel dikkat çekici görüntü yakalamak için yağmurlu zamanları önemserler. Yağmurda fotoğraf çekmek gerçekten heyecan vericidir. Yağmurlu bir günde yakalanan gölgeler, şekiller ve ışık gün ışığından çok farklıdır ve fotoğrafınıza farklı bir sadelik kadar. Örneğin, bir nesnenin üzerine vuran yağmur damlaları, yağmurun yapraklar üzerinde oluşturduğu damlacıklar ya da yağmurun oluşturduğu küçük gölcükler bunların hepsi farklı yansımalar yaratacaklar.Yağmurda fotoğraf çekmek evet biraz zor olabilir. Bazı fotoğrafçılık teknikleri kullanılmadığı takdirde görüntüler bulanık çıkabilir.Yağmurda mükemmel görünümlü fotoğraflar elde etmek için, aşağıda belirtilen ipuçlarını izleyebilirsiniz.

 

Shutter Hızı

Yağmurda DSLR kameranın deklanşör hızı bulanık hale gelen görüntüleri önlemek amacıyla artırılması gerekmektedir. Yağmurun yoğunluğuna bağlı olarak, deklanşör hızı en az 1/250 veya daha yüksek olmalıdır.
Bazen bunu başarmak ve iyi pozlanmış bir fotoğraf elde etmek zor olabilir. Yağmurlu havada karamsar ve karanlık fotoğrafların olması kaçınılmazdır ama yine fotoğrafa yansıtılan kare, fotoğrafçının ne fotoğraflamak istediğine bağlıdır.

 

Diyafram Açıklığı

Kameranızı diyafram öncelikli moduna ayarlayın. Bu mod altında resim daha derinlemesine ve net ışık alacaktır. İdeal olarak yağmurda fotoğraf çekerken geniş bir kamera diyaframı f / 4 ila f/1.4 arasında olması alan derinliğini daraltacağından, soyutlanmış güzel planlar çekmenize olanak tanır.

 

Macro Mode

DSLR kameranızı makro modunda çalışması ilginç ve büyüleyici fotoğrafları almak için harika bir yoldur.
Yakın mod su damlacıkları çekmek için idealdir. Keskin ve net yakın plan fotoğraf yakalamak için macro modunu kullanabilirsiniz.

 

Yağmurda fotoğraf çekerken kendinizi korumak kadar kamera ekipmanı korumakta aynı derecede önemlidir. Birkaç su damlacığı makinanıza zarar vermeyecektir ama çok fazla yağmur altında kalmamak makinenize zarar vermemek için önemlidir. Makinenize aşşağıdaki gibi bir koruma kılıfı yaparak yağmurda fotoğraf çekmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:50:37