Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Çekim ortamı veya konum ne kadar sıradan ve kötü olursa olsun, profesyonel bir fotoğrafçının yaratıcılığını, bakış açısını ve vizyonunu asla öldüremez. Profesyonel bir fotoğrafçı her zaman yaratıcılığını kullanır ve her ortamda farklı fikirler üretebilir. Bu yazının devamında da profesyonel bir fotoğrafçının sıradan yerlerde oluşturduğu olağanüstü görüntülerden örnekler göreceksiniz.

Profesyonel bir fotoğraf makinesiyle amatör bir fotoğrafçı olmaktansa, amatör bir fotoğraf makinesi ile profesyonel bir fotoğrafçı olmak çok daha iyi. Ancak hem makineniz profesyonel hem de siz profesyonel bir fotoğrafçıysanız çok daha mükemmel sonuçların ortaya çıkması elbette kaçınılmaz :) Görüntünüzün kalitesi sadece kamera ayarlarına, shutter hızına, veya diyafram açıklığı ayarlarına bağlı değildir, aynı zamanda makinenin özelliklerine ve kullandığınız lense göre de değişebilir. Objektif, ışık ve renklerin yakalanmasını büyük ölçüde etkilerken, post-processing yazılımı görüntünün kalitesini önemli ölçüde etkiler. 

profesyonel fotograf çekimi

Işıklandırma, kullanılan ekipmanlar fotoğrafı kırptığınız noktalar da bir fotoğrafın başarılı olmasındaki en önemli etkenlerden. Sıradan bir yerde kötü çekilmiş bir fotoğrafı yalnızca photoshop kullanarak iyileştiremezsiniz. Eğer böyle yapmaya çalışıyorsanız da iyi bir fotoğrafçı değil iyi bir grafik tasarımcısınız demektir. İşi kameradayken iyi gösterebilmek profesyonellerin yapabileceği bir sanattır. Tabi ki sonrasında gereken yerlerde rötuşları yapabilirsiniz. 

profesyonel çekim ipuçlari

Sıradan insanlar tarafından çekilen fotoğraflar, normal bir perspektifte sıradan anı oluşturabilecek fotoğraflardır. Fotoğrafçılar sıra dışı açılar kullanırlar, normalde gördüğümüzden farklı şeyleri göstermeyi başarırlar ve böylelikle fark yaratırlar.

profesyonel fotografçılık

Photoshop, ortam ışığını düzeltilmek, doygunluğu arttırmak veya azaltmak içindir ve belki birkaç özel dokunuş da yapılabilir. Bu fotoğrafta oluşturulan güçlü efekt, fotoğrafın düşük bir alan derinliğinde çekilmesinden kaynaklanıyor. Bu fotoğraf geniş açılı bir lens ile çekilmiş ve arka planda bulanıklaştırma uygulanmış. Örneğin; Canon 16-35mm, Nikon 14-24mm, Samyang 8mm balık gözü veya Tokina 11-16mm gibi lensleri ile böyle bir fotoğraf çekiminde kullanabilirsiniz.

fotoğrafçılıkta mekan kullanımı

Son olarak da iyi bir fotoğraf için en önemli şey konu. Çekilen fotoğraftaki hikayeyi en iyi şekilde anlatabilmek, duyguları aktarabilmek için gereken havayı yakalayabilmek gerekiyor. Profesyonel bir fotoğraf, yaratıcılığın, görüşün, perspektifin, çerçeveleme işleminin, post-processing'in ve en önemlisi bir profesyonelliğin getirdiği deneyimin bir fotoğrafta birleşmesidir. Bu örnekler umarız size ilham verecektir :) 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 18:10:47