Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Merhabalar ;

Bu yazımızda genelde Kiralık Fotoğraf Makinesi olarak sıkça duyduğumuz soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Net-Alan Derinliğini nasıl yapabilirim ?

Ben fotoğraf çekmek istiyorum ama arkası bulanık (flu) olsun. Hangi lensle ve makine ile yapabilirim ?Net alan derinliği ya da diğer tabiriyle arkayı flu  bırakmak için üç temel şeye ihtiyacınız vardır. Bunların ilki; diyafram açıklığıdır, diyaframı ne kadar düşük olursa etkisi o kadar yüksek olur. İkinci etken ise odak uzaklığınız, odak uzaklığı arttıkça net alan derinliği azalır. Sonuncusu ise netlenen objenin makineye uzaklığıdır. Netlenmek istenen objeye olan yakınlığa göre de alan derinliği değişir. Objeye yaklaşmanız alan derinliğini azaltır. Bunu için DSLR fotoğraf makinenizin markasına göre Nikon 50 mm f/1,4, Canon 50 mm f/1,8 veya Canon 100 mm f/2.8 ile deneme çekimlerinizi yapabilir, istediğiniz sonuçları alacağınıza emin olabilirsiniz.

Ürün Çekimlerinde hangi ışığı kullanmalıyım ?

Kullanacağınız ışık; çekeceğiniz ürün, bulunduğunuz ortam ışığıyla tamamen değişkenlik göstermektedir. Biz size Hensel Himax 3'lü ışık seti veya Elinchrome ışık setlerimizi tavsiye ediyoruz. Eğer çekimi açık alanda yapıyorsanız akülü Elinchrom Quadra ışıkları da portatif ve taşınabilirliğiyle çekimlerinizde büyük kolaylık sağlayabilir.

Mimari çekim veya dar alanda  çekim yapacağım hangi lensi kullanmalıyım?  Balık Gözü lens kullanmak avantaj sağlar mı?

Dar alan çekimlerinde balık gözü lensler fotoğrafta distorsiyon oluşturabiliyor. Eğer çekeceğiniz alan çok dar değilse balık gözü kullanımı da farklı bir bakış açısı sağlayabilir, fakat mimari çekimler için size  Nikon 14-24 f/2,8 mm lens, Canon 16-35mm f/2,8 lens veya Nikon 24mm f/3.5 PC-E önerebiliriz.

Video Çekimlerin de hangi kameraları öneriyorsunuz ?

Artık ağır prodüksiyonlar da dahil olmak üzere bir çok yönetmen omuz kamerasından vazgeçip DSLR makinelerle çekim yapmayı tercih ediyorlar. Çok daha pratik  ve fonkliyonlu olan DSLR makinelerin en büyük avantajı hafif ve kolay taşınabilir olması. Bu aralar bizim favorimiz 4K çekim olanağı sağlayan Sony A7S II dir. Tabi 5D Mark II ve 5D Mark III her zaman vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Yaz sezonlarımızın vazgeçilmezi düğün çekimleri için ise Sony NX5 omuz kamerasını da her zaman öneriyoruz.

Havadan çekim için ne gerekli ?

Yurt dışında oldukça yaygın olan ve Türkiye'de daha yeni olan Drone çekimleri için  4K çekim yapabileceğiniz DJİ Phantom 3 Proffessional , DJİ S1000 helikopteri tercih edebilirsiniz. Biliyorsunuz ki Drone çekimleri bazen riskli olabilmektedir. Dolayısıyla çekim gerçekleştirirken eğer bu konuda uzmanlığınız yoksa bu hizmeti bizden almak sizin için daha risksiz ve kullanışlı olacaktır.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

24.07.2024 12:55:13