Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Zamanında herkesin mutlaka bir uzaktan kumandalı araba deneyimi olmuştur. Drone'lara baktığımızda 2000'li yılların bir nevi uzaktan kumandalı arabası demek yanlış olmayacaktır. Ama uçanından… E tabii daha gelişmişinden. Konu ne kadar basit gibi görünse de çok yönlü değerlendirilebilecek, hem hobi hem ticari amaçlı farklı mecralar açan bir yenilik olarak karşımızda. Peki neymiş bu drone'lar, nerelerde kullanılabilirmiş bakalım:

1. Drone, "İHA" "İnsansız Hava Aracı" anlamına geliyor.

2.İki farklı Drone tipi bulunmaktadır. Bunlardan biri Wi-Fi teknolojisiyle çalışıp uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen dronelar. Bunlar belli bir mesafeye kadar çıkıp şarjı yettiği kadar havada çekim yapma imkanı sağlayan Dji, Parrot gibi firmaların ürettiği yeni nesil teknolojiler. Bir diğeri ise gelecekte internet erişimine gerek kalmadan kullanılması hedeflenen, sürekli havada kalacak olan araçlar.

3.DJI Phantom ve Parrot Ardrone model dronelar, piyasaya önceden girdiği için, en çok satan ürünler arasında. Çok satması da beraberinde önce suistimalleri ardından da kuralları getirmiş durumda. Havaalanına öğrenci yurtlarına yakın yapılan tacizkar uçuşlar sonrası bazı yasalar kullanımlarını kısıtlamaya başlamış durumda.

4.Drone'ların en büyük avantajı şu anda profesyonel kameralarla yakalanamayacak görüntüleri kaydedilme yeteneğine sahip olması. Bu görüntüleri belli bir süreye kadar kayıt altına alabildiğinden gazetecilik ve TV dünyasında çok işe yarıyor ve gelecekte de daha yapıcı kullanımlar sonucu hem kendi pazar payını arttıracak hem de kullanıcılara daha kolay çekim imkanları sunacak gibi görünüyor. Örneğin; Sochi Olimpiyatları'nda gördüğümüz Drone kullanımı, sporcularla birlikte pistin üzerindeydi ve görüntüler seyircilere sunulduğunda beklenilenden çok daha iyi bir tepkiyle karşılaştı.

5.Drone'lar hobi amacıyla da kullanılan araçlar ve bu hobiyi seçenlerin pişman olmadıkları ve oldukça sosyal bir hobi olduğu gözlemlenebiliyor.

6.Drone'lar havadan çekim yaptığı için kuşbakışı görüntü elde edilmesine olanak tanıyor Bu da her detayın hatasız şekilde kameraya yansımasına yardımcı oluyor.

7.Kumandasının rahat kullanımı sayesinde kayıt sırasında istenilen tarafa gidebiliyor. Yeni nesil ürünlerle de bu stabil ve akıcı görüntüler alınmasına yol açıyor.

8.Drone'lar yasal olarak yerden yaklaşık 120 metre yükseğe kadar çıkarılabiliyor. Dolayısıyla kuş bakışı görseller ve enfes panaromalar çekmemize olanak tanıyor. Şehir çekimlerinde kuşbakışı çekimler her zaman etkileyicidir ve Drone'lar size bunu eskisinden daha kolay şekilde sunuyor. Drone'lar ile daha kolay ve nokta atışı mekanlar çekebilirsiniz.

9.Yasalara ve yasaklara rağmen eğer izin verilen sınırlar içerisinde kullanmayı başarabiliyorsanız hem ticari hem de hobi amaçlı kullanımlar oldukça keyif veriyor. Ayrıca yakınınızda Drone uçurduğunuzu gören kişiler de hemen meraklarına hakim olamayıp sizinle sohbet etmek istiyor. Yaptığınız eylemin büyüsü haliyle sizi de olduça mutlu ediyor.  

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

24.07.2024 12:43:28