Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Her ne kadar kendimizi çok yukarda görmesek de, Türk sineması geçmişinden bugüne gerek dünyada gerek ülkede ses getiren çok iyi işlere imza attı. Eşkıyadan, Babam ve Oğlum'a en iyi kült Türk filmlerini sizler için sıraladık. Önce keyifli okumalar, sonra da keyifli izlemeler :)

9. Gelin (1973)

Geçmişten beri Türkiye'de büyük sorun haline gelmiş göç olaylarının en iyi anlatıldığı filmlerden biri. Yönetmen Ömer Lütfi Akad, Gelin-Düğün-Diyet üçlemesiyle ele aldığı sorunu Gelin ile başlatıyor. Filmde, daha iyi şartlarda yaşamak adına köylerinden kalkıp İstanbul'a gelen kalabalık bir ailenin, büyük kent içinde yaşam pratiklerinin değişimine ve eski değerlerini kaybedişlerine tanık oluyorsunuz.

8. Babam ve Oğlum (2005)

Türkiye çok darbeler gördü, çok tarihi yaralar aldı. Çağan Irmak da her fırsatta bunu önümüze getirmeyi bildi. Irmak'ın en başarılı yapımlarından Babam ve Oğlum 11 yılın sonunda bile hala etkisini sürdürüyor. Ege'deki çiftlik evinden gazetecilik okumak için ayrılan Sadık'ın, 12 Eylül Darbesi'nin getirdikleriyle birlikte kaçışını, oğlu ile yeniden çiftliğe dönüşünü yaşıyorsunuz.

7. Eşkıya (1996)

1980'li yıllardan itibaren çöküşe geçmeye başlayan Türk sineması, Yavuz Turgul'un elinden çıkan Eşkıya ile dönüm noktasına giriyor. Şener Şen ve Uğur Yücel'in katkılarını da göz ardı etmemek gerekir.

6. Tabutta Rövaşata (1996)

Başrolünde Ahmet Uğurlu, yönetmen koltuğundaysa Derviş Zaim'in oturduğu film, Rumeli Hisarı'nda evsiz barksız yaşayan bir adamın hüzünlü hikayesini konu ediniyor. Film aynı zamanda En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu ve En İyi Erkek Oyuncu ile dördü Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde olacak şekilde toplamda 12 ödül kazandı.

5. Sürü (1978)

Zeki Ökten'in yönettiği filmin senaryosu o yıllarda cezaevinde olan Yılmaz Güney tarafından yazılmıştır. Toplumsal olayların ve değişimlerin öne çıktığı filmde Türkiye gerçeklerini görmeniz mümkün olacaktır.

4. Susuz Yaz (1963)

Yıllardır Türk Sineması denince akla gelen en başarılı yapıtlardan biri susuz Yaz… Metin Erksan gibi usta birinden çıkmış filmin ilk gösterimi 1964'te Berlin Film Festivali'nde yapılıyor. Berlin'den Altın Ayı ile dönen film, Türk sinema tarihinde de uluslararası ödül kazanan ilk film olarak karşınıza çıkıyor.

3. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Bugün bile aşk dendiğinde akla gelen ikili Kadir İnanır ve Türkan Şoray… Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kaleminden Atıf Yılmaz yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı. O yıllardan beri Türk sinemasının en değerli yapıtlarından.

2. Bir Zamanlar Anadolu'da (2011)

Nuri Bilge Ceylan'ın en önemli yapıtlarından olan film usta oyuncularla birlikte, Cannes Film Festivali'nde Altın Palimiye için yarıştı ve ikinci büyük ödül olan Büyük Ödül'ü kazandı.

1.Yol (1982)

Önce yasaklayıp sonra kıymete bindirmeyi severiz… 17 yıl boyunca Türkiye'de yasaklı olan film 1999 yılında Fatoş Güney'in çabalarıyla gösterime girdi. Şerif Gören'in yapımı, o döneme kadar yurtdışında çok büyük ilgi gördü ve 1982 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazandı.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

24.07.2024 12:41:39