Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Drone üreticisi DJI Geçtiğimiz hafta yeni ürünü Mavic Pro'yu tanıttı. İlk öne çıkan özellik DJI'ın şimdiye kadar çıkardığı Drone'ların en küçüğü olması. DJI Mavic Pro havadan görüntüleme sistemlerine yeni bir boyut kazandıracak gibi duruyor. DJI, Mavic Pro'nun tanıtımını yapmadan 20 gün önce görselleri internete sızdırılmıştı. DJI tarafından özellikleri açıklanan Mavic modelinin biz de şöyle bir göz atalım. Bu arada Mavic, GoPro Karma modeline de rakip olarak duyuruldu. Mavic, boyutlarıyla, uçuş süresi ve son derece kaliteli görüntüleme teknolojileriyle Drone dünyasının kurallarını baştan aşağıya değiştirecek denebilir, özelliklerini anlatınca siz de hak vereceksiniz. DJI'ın amiral gemisi DJI Phantom 4'ten bir çok özelliği de içinde barındıran Mavic'in önce devrim niteliğindeki tasarımına bir bakalım.

dji-mavic-pro-drone-2445-0.jpg

Tasarım

DJI Mavic Pro Phantom 4'ün yarısı kadar daha hafif, bataryası takılı iken bile tam tamına 743 gram. Neredeyse kemerinize takıp hatta cebinize atıp taşıyabileceğiniz kadar küçük boyutlarıyla öne çıkıyor. Bu drone'un pervaneleri, rakibi GoPro Karma gibi katlanabiliyor. Drone'u küçük bir çanta içerisinde taşıyabiliyorsunuz. Siz de Mavic'e dikkatli bir şekilde bakarsanız eğer Transformers'dan fırlamış gibi olduğunu düşünebilirsiniz. Bir çok yorumcu bu konuda hem fikirler. Drone'un görüntüsü çok estetik ve keskin hatlara sahip, rengi ise mat gri. Pervanelerin tam altında, uyarıcı LED ışıkları görüyoruz. Bu ışıklara diğer Phantom modellerinden alışığız.  Ayrıca Mavic'in üst kısmında, tam 27 dakika uçuş sağlayan 3830mAH'lik bir batarya var. Çıkarıp takılabilen bu bataryalar bir saat içerisinde tam şarj ediliyor. Ayrıca ın üst kısmında, sarj yüzdesini ifade eden led ışıklar bulunuyor.

dji-mavic-sensor.jpg
Pervanelerin ana gövdeye bağlandığı kısımda altın rengi şeritlere yer verilmiş. DJI, son derece estetik ve pratik bir gövde yaratmış. Drone'un alt ve ön kısmında ise yine daha önce Phantom 4'ten alışık olduğumuz 5(beş) adet sensör bulunuyor. Bu sensörler ne işe yarıyor derseniz, drone etrafında 3 boyutlu sanal bir dünya oluşturarak sizi çarpmalara karşı uyarıyor hatta durduruyor. Bu sistem GPS sinyalinin bulunmadığı yerlerde kalkışınıza olanak sağlıyor. Ayrıca bu sayede kapalı alanlarda da drone'u güvenli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

dji-mavic-pro-drone-2500-0.jpg

Mavic'in boyutlarıyla bile rakibi GoPro Karma'ya tur bindirdiği aşikarken bir de bu sensör teknolojisi ile çıtayı iyice yükseklere çıkarıyor. Üzerinde 5 adet  sensör haricinde 2(iki) adet çok hassas hareket sensörü de bulunuyor. Bu hareket sensörlerinin iki adet olmasının sebebi; biri bozulduğunda diğerinin devreye girerek kullanıcıya daha güvenli bir uçuş deneyimi sağlamak amaçlanmış. Tabii DJI Mavic'i özel kılan tek unsur tasarımı değil. Teknik özellikleriyle de drone severlere kalp spazmı geçirten bu ürünün uçuş kabiliyetlerine de yakından bakalım.

dji-mavic-pro-drone-2617-0.jpg

Uçuş Özellikleri

DJI Mavic Pro son derecede hızlı ve çevik. Sport modundayken saatte 65km hıza çıkabiliyor ve 13 kilometrelik bir uçuş mesafesine sahip. Bu değerleri görünce sakın gözünüz  korkmasın, bu değerleri çekeceğiniz konuya göre sınıflandırabiliyorsunuz. Yani bu drone, tercihinize göre avına kitlenmiş bir kartal gibi oluyor. 

Bu drone son Phantom modelinde bulunan tüm uçuş manevralarını gerçekleştirebiliyor. Drone üzerinde 3 akslı bir gimbal bulunduruyor. Bu gimbal sayesinde Pan-Tilt gibi kamera hareketlerini gerçekleştirirken aynı zamanda titreşimsiz sabit görüntüler de elde edebiliyorsunuz. Bu gimbal dikey düşeyde 140 derece, yatay düzlemde ise 90 derecelik bir hareket kabiliyetine sahip, ancak maalesef çıkarılıp farklı alanlarda kullanılamıyor. Bu sebeple gimbal konusunda DJI Mavic, GoPro Karma'nın biraz gerisinde kalıyor.

dji-mavic-camera.jpg

Kamera Özellikleri

DJI Mavic'in kamera özelliklerine bakacak olursak, üzerinde 1/2.3 inçlik, 12.3 Megapiksel çözünürlüğünde CMOS sensör barındırıyor. Bu sensör 12 megapixellik DNG ve RAW fotoğraflar çekebiliyor. Ayrıca C4K (4096×2160) ve UHD (4K 3840×2160) çözünürlüğünde 4K video kaydı gerçekleştirebiliyor.  Üzerinde 28mm'lik odak uzunluğuna ve f2,2 diyafram açıklığına sahip bir lens bulunduran Mavic, farklı kare ve çözünürlük seçeneklerine sahip.

C4K'da: 24fps, UHD'de 24,25 ve 30fps, Full HD'de:48,50,60 ve 96fps, HD'de 60 ve 120fps kare seçenekleriyle çekim yapabilen DJI Mavic Pro, Full HD ve HD çözünürlükte slow-motion kayıt imkanını da bizlere sunuyor. Video kaydında 100 ila 3200 arasında bir ISO başarımına sahip olan DJI Mavic, fotoğraf çekerken ise 1600 ISO'ya kadar çıkabiliyor. C4K video kaydında yaklaşık 60Mbps'lik bir veri oluşuyor bu veri ise diğer modellerden alışık olduğumuz şekilde Micro SD karta yazılıyor. Maximum 64GB'lık UHS-I kart kullanabildiğiniz bu kamera, video kayıtlarında mov ve h264 codeclerini kullanıyor. DJI Mavic'in kağıt üzerinde vaadettikleri bunlar, tabi vaadettiklerinin doğruluğunu deneyerek görmek lazım.

dji-mavic-remote-phone.jpg

Kumanda Özellikleri 

DJI kumanda özelliklerinde de beklentileri boşa çıkarmadı, eski modellerinde kullandığı kumanda tasarımını baştan aşağı değiştirerek yepyeni  bir kumandayla kullanıcıların karşısına çıktı. Kumanda daha rahat taşınması ve kullanım rahatlığı için küçültülmüş ayrıca üzerinde uçuş bilgilerinin bulunduğu küçük bir LCD ekran barındırıyor. DJI'ın drone'larında ilk defa karşılaştığımız bu LCD ekran, sarj, uçuş gibi teknik bilgileri kullanıcıya iletiyor.

Görüntü izleme ve teknik ayarlar için akıllı telefonunuzu bağlamanız gereken bu kumandada telefon, üst kısma değil kumandanın alt kısmına bağlanıyor. Bu sayede telefonun antenlere uzaklığı arttırılarak sinyal kalitesinin korunması amaçlanmış. DJI Mavic tek başına kumandası ile uçurulabildiği gibi aynı zamanda kumandasına takılan bir akıllı telefon üzerinden de kontrol edilebiliyor. Yaklaşık 7 kilometrelik kontrol mesafesine sahip katlanabilir kumanda, üzerine takılı olan akıllı telefona 1080p video aktarımı da yapabiliyor. Akıllı telefona aktarımı yapılan videolar canlı olarak Facebook Live, Periscope ve YouTube üzerinde paylaşılabiliyor. Ayrıca kumanda, 3000 mAH'lik bir bataryaya sahip.

USB Type C, Lightning, Micro USB ile bağlantı gerçekleştirebildiğiniz bu kumanda, 7km'lik mesafeye kadar Full HD canlı görüntü aktarımı yapabiliyor. Ayrıca diğer modellerde bulunmayan eşsiz bir özelliği bulunan DJI Mavic Pro, kumanda kullanılmadan akıllı telefon ile de kontrol edilebiliyor.

Mavic Pro 999 dolar yurt dışı satış fiyatına sahip. Ayrıca 749 dolar fiyatla kumandası olmadan DJI Mavic Pro'ya sahip olmak da mümkün. DJI Mavic Pro şu an ön satışta; Ekim ayı ortasından itibaren satın alınabilecek. Ülkemize gelmesi ise Kasım ayını bulabilir.

dji-mavic-pro.jpg

Özetlemek gerekirse;

  1. 7 kilometre uçuş menzini
  2. 4K video çekimi (30 fps)
  3. GPS sistemi
  4. 65km/sn hıza erişebilme
  5. Katlanabilir ergonomik yapı
  6. Çarpma sensörü
  7. ActiveTrack özelliği (nesne takip)
  8. 27 dakika pil ömrü
  9. 750gr hafif yapı

Kiralık Fotoğraf Makinesi'nden kiralayabileceğiniz drone çeşitlerini buradan görebilirsiniz. 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

6.12.2023 14:27:51