Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Gözünüzü bile kırpmadan izlediğiniz filmler, bir sonraki yapımlarının devamı için beklentiye girdiğiniz seri yapımların nasıl imkanlarla çekildiğini az çok biliyoruz. Peki ya maliyetleri? Özellikle macera filmlerinin getirdiği büyük satış önemli yer kaplarken filmin yapılış aşamasının harcaması da bir o kadar yüksek. Tabii bu durumun sadece son dönem filmlerinde geçerli olduğunu düşünmeyin. Malum 5 yıl öncesine kadar bile yüksek teknolojilere en ucuz yoldan ulaşmak mümkün değildi. Sizin de fark edeceğiniz gibi sinema tarihindeki yüksek maliyetli filmler son dönemlerden oldukça uzak. İşte sizler için hazırladığımız en yüksek maliyetli filmler listesi ve rakamları:

9. Waterworld (Su Dünyası) -  $267 Milyon ($172)

foto9-3.jpg

1995 yapımı film, kutuplardaki buzların eridiği, her yerin sularla kaplandığı geleceğin dünyasına götürüyor seyirciyi. Ayak basacak bir tek kuru alan yokken, bu felaketten sağ kalabilen insanlar zar zor suyun üstüne inşaa ettikleri çelik yığını şehirciklerde oldukça ilkel hayatlar sürüyorlar. Dolayısıyla feodal düzenin de geri geldiği ortamda, şehircikleri ihtiyar heyetleri yönetiyor. Üstelik insanlar karaların suyla kaplandığına değil, su tarafından süpürüldüğüne inanıyor. ‘İnfazcı' olarak tanımlanan bir grup kanunu temsil ederken, yağmacı çeteler de tehlike yaratmaya devam ediyor. Hem doğal şartların getirdiği zorluklarla mücadele hem de insanların birbirinden korunma çabasını anlatan film çekildiği döneme göre oldukça başarılı görsellikler ortaya koyuyor. Bunun karşılığında film için harcanan maliyet de 267 milyon dolar gibi bir hayli yüksek rakama ulaşıyor. Buna rağmen IMdb puanının 6.1'de kaldığını belirtmek gerekir. 

8. John Carter: İki Dünya Arasında - $272 Milyon ($263.7)

foto8-3.jpg

Çok da uzak olmayan bir zamanda çekilen film, IMdb için çok da yüksek olmayan 6.6'lık puanıyla listede yerini alıyor. 2012 yapımı filmin baş karakteri John Carter, nedeni açıklanamayan bir şekilde Mars'a gönderilir. Dünya karmaşasından sonra, Mars'a ayak bastığı anda gezegende yaşayanların arasındaki büyük bir ihtilafın ortasında kalır. Carter, iç savaşla yok olmanın eşiğine gelmiş gezegenin ve gezegen halkının kurtuluşunun kendi ellerinde olduğunu fark eder. Geçmiş yıllardaki bilimkurgu filmlerinin gerisinde kalan yapımın önde olduğu tek nokta maliyeti. Büyük harcamalara ve dönemin teknolojik imkanlarına bakılırsa daha iyi bir yapım olması bekleniyor tabii. 

7. Harry Potter and the Half-Blood Prince (Harry Potter ve Melez Prens) - $276 Milyon ($250)

foto7-3.jpg

Harry Potter serisinin 6.filmi olan Melez Prens İMdb'de de 7.5 ile oldukça başarılı bir yapım olarak seyirciyle buluştu. Üzerinde ‘Melez Prens'e aittir' yazılı bir defter bulan Potter ve arkadaşları kimliğin peşine düşerler. Kitabı araştırdığı sırada, Voldemort ile son savaşa girmeden önce hocası Dumbledore'un da yardımıyla onun hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olur. J.K. Rowling'in kitabından uyarlanan serinin her filmi için yüksek miktarda paralar harcandı. Vizyona girdiği andan itibaren her film için her yaştan insan sinema salonlarını doldurmaya başladı. Aynı zamanda yine her film vizyon yapımlarıyla yarışmaya devam ederken, serinin içindeki iç rekabet de arttı. Bu rekabet her geçen gün artarken 2009 yapımı filme harcanan para da 300 milyon dolara yakın oluyor tabi. 

6. Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı) - $280 Milyon ($280)

foto6-3.jpg

IMdb'de 7,5'lik puanı ve 2015'te vizyona girdiği günden itibaren hem dillerden hem de zirveden düşmedi. Süper kahramanların bir araya geldiği Avangers'ın ikinci filmi olan Ultron Çağı, yüksek maliyetli bütçesiyle de listenin 6.sırasına oturuyor. İlk filmde yer alan Thor, Iron Man, Kaptan Amerika ve Hulk'ın yanında Hawkeye, Nick Fury ve Black Widow da maceraya katılıyor. İkinci filmde de oldukça aksiyonlu bir macera sergileyen yapım, her kahramanın kişisel yaşamına ve aralarındaki ilişkilere de vurgu yapmaya özen gösteriyor. Aksiyon sahnelerinin bu kadar yoğun olduğu filmin bütçesi de bir hayli kabarıyor tabii. Birbirinden ünlü süper kahramanların savaş içine girdiği bir ortamdan da başka bir şey beklenmesi mümkün değil. 

5. Tangled (Karmakarışık) - $282 Milyon ($260)

foto5-3.jpg

7.8'lik IMdb puanıyla, 2010 yılının en çok izlenen filmlerinden biri olan Tangled. Animasyon ögelerle yaratılmış film, krallığın en cazibeli ve en çok aranan haydutu olan Flynn Rider, şaşırılacak şekilde Rapunzel tarafından rehin alınır. Başta çocuk çizgi filmi gibi gözükse de ikilinin komedi unsurları içeren hikayesi ve diyaloglar her yaşa hitap ediyor. Zachary Levi ve Mandy Moore'un seslendirdiği animasyon filminin aldığı yorumlar ve izlenme oranı, harcanan paranın hakkını verdiğini gösteriyor. 

4. Spider-Man 3 (Örümcek Adam 3) - $294 Milyon ($258)

foto4-3.jpg

Son zamanların en sevilen süper kahramanlarından Örümcek Adam 2007 yılında başka bir macera ve yüksek bir maliyete sinema severlerin karşısında. Peter Parker en sonunda Mary Jane'e olan ilgisi ve süper kahramanlık görevinin dengesini sağlayabilmiştir fakat onu bekleyen zorlu bir fırtına da gelmek üzeredir. Bugüne kadar kırmızı olan kostümünün rengi siyaha döndükçe, kahramanın güçleri de belirginleşmeye ve kuvvetlenmeye başlar. Değişen sadece güçleri de değil, huyu suyu da değişir. Kostümün etkisindeki Peter, kibirli ve kendine haddinden fazla güvenen biri olur, bununla birlikte en değer verdiği kişiyi bile geride bırakmaya hazırdır. En korkulan iki kötü karakter Kumadam ve Venom kimsenin aklına gelmeyecek güçler edinip intikam almaya çalışırken, Peter ise en büyük savaşı kendi iç dünyasında vermektedir. İki boyutlu bir savaşın iç içe olduğu ve serinin diğer filmlerinden ayrılmasını sağlayan görsellikler haliyle bütçeyi de diğer filmlere göre yaklaşık 1 buçuk katına çıkartıyor. 

3. Titanic (Titanik) - $295 Milyon ($200)

foto3-3.jpg

Titanic filminin ününü, başarısını, yıldızlaştırdığı isimleri bilmeyen yoktur. İzlemeyen insanların sayısı anca parmakla sayılırken, 1996'dan bu yana hala en iyi aşk filmlerinden biri olduğunu kabullenmek gerekir. Özellikle bir sahnesi var ki yediden yetmişe herkes bulduğu manzarada bir kere bunu yapmıştır. İMdb'deki 7.7'lik puanıyla yıllara meydan okuyan film insanların teknoloji ile her şeye hakim olabileceklerini düşündükleri bir olayı konu alıyor. Titanic isimli bir dev transatlantik ise onların bu özgüvenlerinde doğaya karşı üretilmiş bir gövde gösterisi. Bu gemide, Avrupa'da bir süre kaldıktan sonra Amerika'ya dönen Jack isimli bir genç ve nişanlısı ise Philadelphia'ya giden Rose da yolculuk etmektedir. Her ne kadar klasik olsa da tesadüfen karşılaşmaları ve aralarındaki sınıf farkını yok sayarak yaşadıkları aşk yıllar boyunca konuşulacak. Geminin batma sahnesi, buzdağına çarpması, kullanılan görsel efektler, oyuncularla film için harcanan maliyetleri oldukça yükselten bir yapım. 

2. Pirates of the Caribbien: At World's End (Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu) - $342 Milyon ($300)

foto2-3.jpg

Yıl 2007'ye geldiğinde bir film için harcanan masraf sonunda 300 milyon doları buluyor hatta geçiyor. Uzun yıllar boyunca tüm dünyayı kasıp kavuran ve Johnny Deep'in hayran kitlesini iyice büyütmesine olanak veren Karayip Korsanları bu miktarın sahibi. Kaptan Jack Sparrow'un Davy Jones'un sandığındaki tuzaktan kurtarıp özgürlüğüne kavuşmasını isteyen Will Turner ile Elizabeth Swann, Kaptan Barbossa ile ittifaka girerler. Davy Jones'un ürkütücü görünümlü hayalet gemisi The Flying Dutchman, dünyanın bütün denizlerini kasıp kavururken, ihanet ve vefasızlığın kol gezdiği denizlerde, korsanların yolu bu kez Singapur'a düşer. 2007 yılında Örümcek Adam ile izlenme rekabeti içinde olan film hem maddi harcamaları hem seyirci sayısıyla öne geçiyor. Aynı zamanda devam filminin çekilmesine de yeşil ışık yanıyor. 

1.Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde) - $398 Milyon ($378.5)

foto1-3.jpg

Yıllar 2011'e geldiğinde, Karayip Korsanları yine en çok masraf yapılan film ünvanını kimseye kaptırmıyor ve kendi bir önceki filmini de geride bırakıyor. Dünyanın Sonu 7.1 IMdb puanına sahipken, Gizemli Denizlerde 6.5 ile daha geride kalıyor.Bu kez Jack Sparrow'un yolu geçmişinden gelen biriyle, Penelope Cruz'un canlandırdığı karakterle kesişiyor. Kaptan bir yandan aralarındaki duygusal ilişkiden emin olmaya çalışırken bir yandan da Gençlik Çeşmesi'ni bulmak için kendini kullanıp kullanmadığından emin olmaya çalışmaktadır. Bu yolda ilerlerken, kadın onu korkunç korsan Karasakal'ın gemisi Kraliçe Anne'in İntikam'ına binmeye zorlar. Jack ise kendini Karasakal'dan mı yoksa geçmişinden gelen kadından mı korktuğunu bilmeden beklemediği bir maceranın içinde bulur. Karayip Korsanları serisinin en çok eleştiri alan ve konuşulan filmi. Bununla beraber yıllar geçse de maliyetinden çok Johhny Deep ve oyunculuğu ön plana çıkıyor. Bu da ne kadar çok para harcanırsa harcansın Karayip Korsanları efsanesini zirveden tutuyor. 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:47:11