Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

       

Organ Nakli Haftası  3-9 Kasım

Organ naklinin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Türkiye'de organ nakli denilince konuşulması gereken bir isim var. Prof. Dr. Mehmet Haberal. Kendisi 1944 Rize doğumlu olan Türkiye, Avrupa hatta dünyada organ nakli adına bir çok ilki gerçekleştirmiştir ve ülkesine haklı gururu yaşatmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti için çalıştığını her seferinde dile getiren Prof. Dr. Haberal her zaman tarihin önemini vurgulamıştır. Konuşmalarında Atatürk'ün sözü olan ‘Söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır' ile yaptığı işlerin  vatan sevgisi ile milletine olan vefasından ileri geldiğini belirtmiştir.

Yokluktan kurulan bu ülkenin sahip olduğu Atatürk İlke ve İnkılaplarını her zaman yaşatılması gerektiğini ve bunlar doğrultusunda çalışılması gerektiğini dile getirir.

Prof. Dr. Mehmet Haberal ilkleri yapması ile tanınmıştı. 1973 yılında Amerika'ya eğitim için giden Haberal iki senenin sonunda artık Amerika için yeterince çalıştığını söyleyip ülkesine dönmeye karar verir. Orada  kalması gerektiği söylenir ve zaten Türkiye'de bundan sonra da fıtık ve apandis ameliyatlarına devam edeceksin diye Türkiye şartlarının hafife alındığını ifade eden Haberal ‘'Gerçekten de o dönem Türkiye'de cerrahi yaklaşım buydu''şeklinde sözlerine ekler.

3-10.jpg   ekran-alintisii-jpg.jpg

 

Prof. Dr. Haberal ülkeye döner dönmez 1975 yılında Türkiye'de ilk kez canlı donörden böbrek naklini gerçekleştirdi. Artık Türkiye organ naklinde ilk sıralarda olsa da buraya gelmenin temelinin  1975'lerde atıldığının altını çiziyor. Ve İhsan doğramacı hocanın anmadan da geçmiyor. ‘'O dönem biz birinci olarak Hacettepeli olmamız sayesinde,  ikinci ise İhsan Doğramacı Hocamız ile çalışma şansı bulmamız dolayısı ile  bunları başarabildik'' diyerek tekrarlıyor.

1978'de yurtdışından getirilen kadavra ile ilk kez kadavradan böbrek nakli gerçekleştiriliyor. 1979'da ise ilk kez yerli bir kadavradan böbrek nakli gerçekleştiriliyor.

Prof. Dr.Mehmet Haberal birçok ülkeye göre organ naklinin yasalaştırılmasında ülkemizi önlere taşıyor. Organ ticareti yapılamaz, reklam konusu edilemez vb. başlıklarda 2238 sayılı kanunun çıkarılmasında çok etkili olan. Prof. Dr. Haberal kendisi bu süreçte basının ve diyanet işlerinin de fazlası ile desteğini aldığını dile getiriyor.

1980'li yıllar ile beraber karaciğer kalp nakilleri de başlıyor. 1988 Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde ilk karaciğer naklini gerçekleştiriyor.

Birinci dereceden akrabalar arasında yapılan nakiller Haberal ile yeni bir boyut kazanıyor.1990 yılında ise Türkiye ve Avrupa'da ilk olan anneden çocuğa karaciğer nakli gerçekleşiyor. Gene 1990 yılında bu kez dünyada ilk olan babadan çocuğa karaciğer nakli gerçekleşiyor.

    ekran-alintisi-jpg.jpg

 

Prof. Dr. Mehmet Haberal Başkent Üniversitesi kurucusu. Ülke için başarılara imza atan Prof.Dr.Haberal'ı organ nakli haftasında anmamak imkansız olurdu. Kendisi ülkemizin organ naklinde bu denli ileride olmasına başlıca sebeplerden.

Organ nakli hayat kurtarır. Bu konu ile ilgili doğru kaynaklardan bilgilenmek ve bilinçlenmek en önemlisi. Hayat kurtaralım.

organ-bagisi-ve-nakli-haftasi.jpg

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 13:03:08