Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Fotoğrafta kompozisyonu anlamak için öncelikle "kompozisyon"un kelime anlamını bilmekte fayda var. Kompozisyon, hangi sanat dalı olursa olsun eseri oluşturan parçaları  belirli bir düzen içinde bir araya getirilmesidir. İster dansta, ister edebiyatta, ister fotoğrafta olsun, belli bir kompozisyon yaratmak eserinizi daha vurgulu kılacaktır. Fotoğraf için kompozisyonun anlamı ise kadraja giren objelerin göze hoş gelecek ya da mesajı iletecek şekilde seçilmesi ve düzenlenmesidir.

Fotoğrafta kompozisyon yaratılırken öğelerin amaca göre tasarlanmasına, nelerin eklenmesi gerektiğine ya da nelerin fazla olduğuna dikkat edilir. Elbette ki bu durum biraz da sanatçının bakış açısına bırakılmıştır. Sizin gördüğünüzle sanatçının vermek istediği mesaj aynı olmayabilir fakat kompozisyon eksikliği varsa bunu hemen anlayabilirsiniz.

Kompozisyonu düzenlerken doğallığı bozmamaya da dikkat etmek gerekir. İlla belli kuralları tamamlamak için ekleyeceğiniz ögeler doğallığı kaybetmenize neden olabilir. Bu da düzgün bir kompozisyon yaratmanızı sağlarken, istediğiniz görüntünün elden kaçmasına sebep olacaktır.

Ögeleri istediğiniz şekilde yerleştirmek de her zaman yeterli olmayabilir. Makinanızın ayarlarını buna göre değiştirmek, renkleri kullanmak, arka planı ya da ön planı daha çok öne çıkarmak kompozisyonunuzu güçlendiren etkenler olacaktır. Bunu yaparak bir bakıma mesajlarınızı da güçlendirmeniz mümkün.

Fotoğrafta kompozisyon yaratmak sizi herhangi bir fotoğrafçıdan mutlak surede ayıracaktır. Üstelik yarattığınız şeyin kusursuzlaşmasıyla da sizin de memnuniyet seviyeniz artacaktır.  Renkleri, kamerayı, nesneleri ve mesajı belli bir yere oturttuktan sonra kompozisyonunuz oluşmuş demektir.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

6.12.2023 13:53:59