Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Fotoğraf çekerken ne amaçla çekim yaparsanız yapın mutlaka dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Amatör de olsanız profesyonel de sıralayacağımız maddeleri uygulayarak kusursuza yakın fotoğraflar elde etmeniz mümkün. Haydi başlayalım…

1.Işık

Fotoğraf ışıkla boyama sanatıdır. Işığın olmadığı yerde fotoğrafın olması mümkün değildir. İyi fotoğraf çekebilmenin en önemli koşulu da ışığı doğru kullanmaktan geçer. Doğal ışık kaynağında çekimler gerçekleştirirken ışığın geldiği nokta oldukça önemlidir. Işığı arkanıza aldığınızda kolay fotoğraflar çekebileceğiniz gibi, Unutmayın, ışığı terse aldığınız anda doğru etkiyi yaratmak için uzmanlaşmanız gerekecektir.

2.Kompozisyon

Fotoğrafı sanata çeviren olgu doğru kompozisyondur. Tüm sanat dallarında olduğu gibi fotoğrafta da altın oranı kullanmaya gayret göstermelisiniz ya da kısaca kadrajı yandan ve üstten üçer eşit parçaya bölün. Ana objeleri ise bu çizgilerin kesiştiği alana yerleştirin. Ayrıca portre çekimlerde bakış yönüne de dikkat etmelisiniz. Kadraj içinde boşluk verirken objenin ya da kişinin yönlendiği bölümü daha geniş bırakmakta fayda var.

3.Alan Derinliği

Fotoğrafta net alanın kullanımı önem teşkil etmektedir. kadrajda olmasını istediğiniz objeyi olmasını istemediğiniz fondan ayırmak için mutlaka alan derinliğini kullanmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Alan derinliği ne kadar keskinleşirse ana obje de o kadar diğer nesnelerden ayrılacaktır. Bunun birkaç yolu vardır. Kullandığınız lensin diyafram açıklığı, kamera obje arasındaki mesafe ve yine lensin odak uzaklığı alan derinliğine etki eden faktörlerdir. Bunları bilip doğru kullanmayı öğrenmek de sizleri daha estetik fotoğraflar çekebilmek adına bir adım öne çıkaracaktır.

4.Sade Fon Kullanımı

Alan derinliğinin işe yaramadığı noktalarda objenin diğer nesnelerden ayrılmasının en iyi yolu fonu olabildiğince sadeleştirmekten geçer. eğer imkanınınz varsa ve çektiğiniz nesne küçükse ya da portre çalışıyorsanız, kontrol edilebilir bir alanda çekimlerinizi gerçekleştirmeyi ve fonu kendiniz belirlemek için objeleri hareket ettirmeyi deneyin.

5.Reflektör ve Işık Kullanmayı Öğrenin

Gün ışığını kontrol etmek oldukça meşakkatlidir. Gün ışığında çekim yapmanız gereken noktada aydınlatmak istediğiniz obje, fon da göz önüne alındığında ışığın tersinde kaldı ise kadrajda görünebilmesini sağlayabilmek için mutlaka bir reflektör desteğine ihtiyacınız olacak. Kontrol edilebilir bir mekanda çekim gerçekleştiriyorsanız yapay ışık kaynaklarının nasıl kullanılacağını öğrenmeniz gerekiyor. İlk çekimlerinizde ana ışık kaynağını objeye 45 derecelik bir açıyla koyup yarı gücünde ters 45 dereceye dolduracak bir ışık yerleştirin. Ayrıca tepeye ya da objenin arkasına da bir ışık yerleştirin. Uzmanlaştıkça bu ışıkların açılarıyla ve güçleriyle oynayarak daha dramatik çekimler gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Kiralık Fotoğraf Makinesi'nde bir çok farklı alanda kullanabileceğiniz ışık setleri bulabilirsiniz.

6.O an!

Herkes poz verebilir siz de uğraşmadan verilen pozları yakalayabilirsiniz. Önemli olan fotoğraftaki "o an"ı yakalamaktır. Sabredin, bekleyin ve bir anda çıkabilecek görünüyü hayal edin. Tetikte kalıp çekmek istediğiniz anda denklaşöre bastığınızda çıkan görüntü emin olun sizi de şaşırtacaktır.

7.Doğru Perspektif

Fotoğrafa derinlik kazandırmanın yolu doğru perspektiften geçer. aldığınız doğru kadraj sayesinde yollar duvarlar kolonlar ve sıralı duran her tür nesne iki boyutlu düzlemde üç boyut hissi verecek ve fotoğrafınıza farklı bir hareket katacaktır.

8.Hareketli Fotoğraflar

Her zaman çok net ama durağan fotoğraflar yeterince etkili olmayabilir. Bazen vurgulamak istediğiniz nesneyi öne çıkarıp, nesnenin hareketini de gösterebilirsiniz. Enstantane hızınızla oynayarak ve çekeceğiniz hareketli objeyi takip ederek objeyi net çevreyi ise bulanık ve hareketli gösterebilmeniz mümkün. Elbette uzmanlık gerektiren bir tercih ancak birkaç denemeden sonra düşük enstantane ile çekeceğiniz fotoğraflardan çok keyif alacağınız garanti.

9.Renkler

Fotoğrafta renkler çok önemlidir. Çekmek istediğiniz şeyin doğal rengini yakalayabilirseniz ne mutlu. Şayet çekim koşullarınız buna izin vermezse O zaman da birçok program fotoğraflarınızı güzelleştirmek için sizleri bekliyor. Ayrıca siyah beyaz da fotoğraf için her zaman vazgeçilmez olmuştur, çektiğiniz bazı fotoğrafların siyah beyaz çok daha güzel görüneceğine de emin olabilirsiniz.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 17:59:22