Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

İsmi film banyosu olarak da bilinen, dijital makinalar çıktıktan sonra en azından amatör fotoğrafçılar için işe yaramaz gibi bilinen karanlık odayı madde madde önünüze serelim dedik. Neymiş, nedenmiş, buyrunuz…

1. İşe küçük bir tanımla başlayalım: Filmlerinizin banyo edilmesi ve kart baskı yapılabilmesi için yaratılmış, adından da anlaşıldığı üzere içerisi karartılmış, kullanılacak araçların içinde bulunduğu mekana ‘karanlık oda' adı verilmektedir.

2.Karanlık oda dediysek çok teknik, hiçbir yerde bulunmayan ütopik bir şey düşünmeyin. Hani sadece fotoğraf dükkanlarının arkasında bulunan esrarengiz bir yer gibi… Evinizdeki herhangi bir oda bile karanlık oda olmak için bekliyor olabilir. Malum ışığı kapatıp perdeleri çektiğinizde her gece bir odanız karanlığa gömülüyor.

3. Hatta evinizi karanlık oda yapmanız malzemelerinizin yanınızda olması ve hızlı ulaşmanızı sağladığından araçları kaldırıp toparlama derdiniz olmuyor.

4.Karanlık odanın esas amacı olan film yıkama var tabii ki. Her ne kadar karanlık oda zorunlu gibi gözükse de aslında bu iş için de hiç zorunlu değil. Her fotoğrafçıda mutlaka bulunan siyah ve ışık geçirmeyen film çantaları bunun için yeterli olacaktır. Yani illa ki oda aramanıza gerek yok.

5.Yıkama işlemini yaparken odaya ihtiyacınız olmasa da tam karanlık yaratmanız gerektiğini unutmayın ve mutlaka yapmanız gereken sıralamalara dikkat edin.

6.İş baskı kısmına geldiğinde ciddi anlamda bir karanlık odaya ihtiyacınız var. Hatta baskı işleminde kullanılacak kimyasal maddelerin oluşturabileceği dumanlar için havalandırılmış bir odanız olması lazım.

7.Karanlık odanın bir önemli yeri de renkli fotoğrafların baskısı… Renkli fotoğraflarınızın düzgün çıkmasını istiyorsanız mutlaka karanlık oda mucizesine ihtiyacınız var.

8.Siyah-beyaz fotoğraflar içinse bu durum daha az gerekli hale geliyor. Yani karanlık odanın hafif aydınlatılmış olması sizin için çok da problem yaratmaz.

9.Tüm ayarlarınız yapıldıktan sonra yıkama işlemi sonlanırken karanlık odadan kurtulabilir ve aydınlığa kavuşabilirsiniz. Hem de çıkardığınız yepyeni güzel basılı fotoğraflarınızla.

İhtiyacınız olan tüm film ve fotoğraf ekipmanlarını kiralikfotografmakinesi.com'dan kiralayabilirsiniz.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:29:44