Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Kabaca tanımlamak gerekirse, moda ürünlerinin tanıtımlarını ve reklamları için gerçekleştirilen özel çekimlerin tümünü kapsayan işe "Moda Fotoğrafçılığı" denilmektedir. Fakat fotoğrafçılığın her alanında olduğu gibi moda fotoğrafçılığı da sadece tanımındaki kadar sınırlı ve kolay kalmıyor. Yaratıcılık, hız ve farklılık istiyor.

Moda fotoğrafçılığı denince ilk başta içine konsepti de alan yaratıcılığı koymak gerekir. Bundan yaklaşık 20 yıl önce moda fotoğrafçılığında tek tip pozlar, tek tip konseptler ve tek tip mankenler mevcuttu. Fakat 90'larda başlayan 2000'lerde zirveye ulaşan moda anlayışıyla moda fotoğrafçılığı da klişelerden kurtulmaya başladı. Artık eski dergilerden bakıp aynı pozu çekmek hem satış anlamında hem sanat anlamında getiri sağlamıyor. Aynı sistemi devam ettirenler de artık moda fotoğrafçısı olarak anılmıyor. O yüzden kıyafet konseptlerinin değişmesiyle fotoğrafçılığın konseptinde de değişiklik yapmak şart oldu. Tabii bunda yaratmak istediğiniz algı da çok önemli. Mutlaka fotoğraflara bakacak insanlara hitap etmeniz gerekiyor. Her ne kadar böyle etkenler yaratıcılığınızı kısıtlayacak olsa da yine de yeni şeyler bulmanız zorunlu hale geliyor.

Moda fotoğrafçılığında artık hız da çok önemli. Sürekli aktif şekilde değişen moda kavramının yanında moda fotoğrafçılığını da aynı hıza ulaştırmanız gerekiyor. Eğer çekim yaparken mükemmelliği yakalamak adına, çekimleri geciktirirseniz sizin için avantajlı olmayacaktır. Çok hızlı akan zamanın içinde kaybolmamak adına bir yandan modanın içinde kalmanız gerekirken bir yandan da denklaşöre çok hızlı basmanız lazım.

Yaratıcılıkla farklılık birbirinden bağımsız mı diyebilirsiniz fakat moda fotoğrafçılığında yaratıcılıkla birlikte fark yaratmak da ayrı bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Çok güzel şeyler yaratıyor olabilirsiniz fakat aynı zamanda zaten var olan şeylere de bağlı kalıyor olabilirsiniz. Buna dikkat ederek, sürekli olan biteni takip ederek hiç yapılmamış en farklı olanı yaratmanız gerekli.

Son zamanların yaratıcılık ve hız koşullarına baktığımızda moda fotoğrafçılığını da farklı bir yere oturtmak mümkün. Sadece kıyafetleri ya da mankenleri çekmekten öte farklı bir konsept ve alan yaratmak tamamen sizin elinizde. Bunları yapmadığını taktirde moda fotoğrafçılığına dair elinizde bir şey kalmayabilir.

 

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:45:01