Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Bugün hangi filmi izlesem? Acaba seçtiğim film güzel mi? Benim istediğim tarzda mı?

Film izlemeden önce herkesin aklından mutlaka bu sorular geçer. İzleyeceğiniz filmin kalitesi, ne kadar izlenmiş, neden beğenilmiş herkesin merak ettiği sorulardır. Çevrenize sorsanız birbirinden farklı kafa karıştırıcı cevaplar almanız mümkün. Bunun yerine hemen IMDb'ye girip, seçtiğiniz filmin puanına göre izleyip izlemeyeceğinize karar verebilirsiniz. Peki neymiş bu herkesin bu kadar güvendiği IMDb?

IMDb Nedir?

IMDb, aklınıza gelebilecek çoğu film için bilgiler barındıran, oylama şansı tanıyan ve değerlendirmelerini puanlama sistemiyle yapan uluslararası bir internet sitesidir. Açılımı "Internet Movie Database" olan site, dünyada çekilen hemen hemen tüm filmleri içeriyor. Sistem kullanıcılara sadece fragman, tanıtım, filmin konusu ve oyuncular hakkında içerik sağlıyor. Filmin tamamını IMDb üzerinden izlemeniz mümkün değil. Bu içeriklerin yanında en önemli özellik tanıtımlarından çok puanlama sistemi oluyor. Sitenin kendine ait puanlama sistemi, kullanıcılara film seçerken büyük kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcıya da oylamaya katılma imkanı veriyor. Böylece hem kendi sistemi hem de kullanıcıya yarattığı interaktif ortam sitenin kalitesini arttırıyor.

IMDb Aktörler Sıralaması

Site sadece film için oylama yapmakla kalmıyor. Filmin oyuncuları hakkında verdiği detaylı bilgiyle, film seçiminde kolaylık sağlıyor. Oyuncunun özellikle kişisel hayatı yerine, kariyerine yönelik bilgiler hangi filmlerde daha iyi performans gösterdiğine dair de bilgi veriyor.

IMDb Oylama Sistemi

Dünyada değerlendirme sistemi yeterince oturmuş olan site, ne yazık ki Türkiye'de biraz daha amatör devam ediyor. Yine de kullanım açısından dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yüksek sıralarda. Bu noktada da sistemin nasıl işlediği, oylamanın ve puanlamanın nasıl yapıldığı sorusu akıllara geliyor. Sitenin biri karmaşık biri çok basit olmak üzere toplam iki tane puanlama sistemi var. Bunlardan basit olanı oylama sistemi. Oylama sisteminde herkes katılım hakkına sahip oluyor ve oylamanın yanında yorum yaparak da siteye katkı sağlanabiliyor. Karmaşık olan sistem ise, site için otomatikleşmiş olsa da size anlaması biraz zor gelebilir. Yine de sistemi anlatmakta fayda var:

(WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C

Tabloya göre,

R = şimdiki averajı

v = Filme verilen oylar

m = kafanız karışmasın bu sabit ve sihirli rakamımız 1300

C = aynı şekilde sabit sayımız olan 6,7

Bu sistem ve değerler üzerinden oylama ve yorumdan daha etkin bir sistemle filmlere puan verilmiş oluyor. Puanlamanın güvenilirliği her sene tartışılmaya devam etse de hala en çok kullanılan film sitesi.

IMDb'ye Göre Top 9

IMDb dönem dönem yaptıkları listenin yanında belli aralıklarla da top filmleri sıralamaya devam ediyor. İşte sitenin kendi puanlama sitemiyle çıkarılan en popüler 9 film listesi:

9. The Nice Guys

1970'lerin Los Angeles'ında, oldukça sakar bir o kadar da şanslı olan özel dedektif Holland March ve son derece dikkatli dedektif Jackson Healy bir gizemi çözmek için bir araya gelir. Herkes tarafından aranan ve önemli bir sırra sahip kayıp bir kızı bulmak zorundadırlar. Aradıkları kız, ünlü porno yıldızının gizemli ölümünü çözebilecek tek kişidir. Bu sırada iki dedektif, yüksek statüdeki devlet yetkililerinin hedefi haline gelir. Filmin yönetmen koltuğunda ise Shane Black oturuyor.

8. The Angry Birds Movie

Uçma problemi olan kuşlarla dolu olan bir adada barış dolu bir hayat devam etmektedir. Fakat öfke kontrolünü kontrol edemeye Red, arkadaşları bomba ve Chuck, dışlanmışlardır. Bir gün adaya bir gemi dolusu domuz gelir ve kuşların yumurtalarını çalmaya başlarlar. Adadaki diğer kuşlar da Red'ten yardım isterler. Bağımlılık yapan bilgisayar ve telefon oyunundan beyazperdeye uyarlanan film, Clay Kaytis ve Fergak Reilly'nin de ilk yönetmenlik deneyimi.

7. Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Uzun bir aradan sonra tekrar beyazperdeye dönen 4 Ninja'nın öyküleri devam ediyor. İlk filmdeki ezeli rakiplerini yenen Ninjalar, New York şehrini koruma görevini daha deneyimli bir şekilde sürdürüyor. Filmin yapımcılığını da yine Michael Bay üstleniyor.

6. Neighbors 2: Sorority Rising

Mac ve Kelly Radner ikinci kez bebek sahibi olacaklardır ve taşınmaya karar verirler. Bir kız kardeş grubundan oluşan komşularını alaşağı etmek isteyen Radner ailesi ve en yakın dostları Jimmy ve Paula, karizmatik arkadaşları Teddy'i devreye sokarlar. Filmin yönetmenliğini Nicolas Stoller üstleniyor.

5. Alice Through the Looking Glass

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, her şeyin fantastik bir yolda devam ettiği Harikalar Diyarı'na yolculuk devam ediyor. Diyarın bu sefer beklenmedik bir misafiri var. Bu misafir evreni keşfederken Mad Hatter da tüm çılgınlığıyla adalet ve dostluk için yerinde bekliyor. Ortalık haddinden fazla karışmışken, bir kez daha krallığın kurtuluşu için bir araya geliniyor. 2010 yılındaki Alice Harikalar Diyarı'nın devamı olarak çekilen filmin yönetmen koltuğunda James Bobin oturuyor.

4. Me Before You

Tekerlekli sandalyede hayatını devam ettiren bir adamın yanına refakatçi olarak gelen küçük bir kasabada yetişmiş kızın, birlikte devam edecekleri yolu anlatan bir film. İlk başta birbirlerinden hoşlanmasalar da zamanla birbirlerinden çok şey öğrenirler ve bu durum aşka dönüşür. Jojo Moyes'in 2012 yılında çıkardığı kitabından uyarlanan eserin yönetmenliğini Amerika dram filmlerinin başarılı ismi Thea Sharrock yapıyor.

3. Captain America: Civil War

Yenilmezler'in dahil olduğu olay kötü bir şekilde sonuçlanınca, politik güçlerden baskı görmeye başlıyorlar. Onları kontrol altına almak isteyen sisteme karşı ayrılığa düşen Yenilmezler ordusunun kendi içlerinde verdiği mücadele ve dış dünyaya karşı savaşlarını anlatan, süper kahramanların yer aldığı bir film. Chris Evans'ın dördüncü kez Kaptan Amerika kostümüyle beyazperdeye geçtiği filmin yönetmen koltuğunda Russo Kardeşler var.

2. Warcraft

World of Warcraft oyunundan sinemaya aktarılan film farklı ırkların karşı karşıya geldiği bir yapım. Ülkeleri yok olan ok savaşçılarından geriye kalanlar yeni bir koloni kurmak için Azeroth krallığına gelirler. Şehrin kapıları açıldığı anda bir ırk için büyük bir yıkım olacakken, diğer ırk için de sonları anlamına gelmektedir. Filmin yönetmenliğini gelecek dönem için büyük umut vaat eden isimlerden Duncan Jones yapıyor.

1. X-Men: Apocalypse

Marvel'ın yarattığı mutantlar arasında en güçlüsü olarak kabul edilen Apocalypse, kendini ölümsüz ve yenilmez kılmıştır. Binlerce yıllık uykusundan uyandıktan sonra karşısına çıkan dünya da onu bir hayli hayal kırıklığına uğratmıştır. Bunun üzerine en güçlü mutantları bir araya getirerek bir ekip oluşturur. İçinde Magneto'nun da bulunduğu takımın amacı insanları gezegenden kaldırmak ve kendi saltanatlarını sürecekleri bir dünya hazırlamaktır. Profesör x'in de yardımıyla, X-Men takımı devreye girmeli ve gezegenle birlikte insanları kurtarmalıdır.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 10:56:52