Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

  ''Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makina ile tarihi durduruyorsun''. Ara Güler

Ölümünün birinci yılında sanatçı Ara Güler'i saygıyla anıyoruz. Yıldönümünde onun hayatını eserlerini tekrar hatırlayıp hep beraber göz atalım.1928 yılında doğan sanatçı 90 yıllık hayatına birbirinden farklı meslekler, keşifler ve en önemlisi fotoğraflar sığdırmış.

Ara Güler 16 Ağustos 1928'de Beyoğlu, İstanbul'da doğdu. Tam adı Aram Güleryan'dır. Annesinin adı Verjin'dir. Eczacı olan babası "Dacat Güler" Giresun'un Şebinkarahisar ilçesi, Yaycı Köyü'nden 6 yaşındayken okumak için İstanbul'a gelmiş.

Yönetmen ve oyun yazarı olmak isteyen sanatçı lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kurslarına devam etti. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine devam etti. İçerisinde fazlasıyla kol barındırdığını yaşının her ilerleyişinde görüyoruz.

1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. 1961'de askerlik görevini tamamladı ve Hayat Dergisi'nde fotograf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajans'ına katıldı ve İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antalojisi onu dünyanın en iyi yedi fotografcısından biri olarak tanımladı. Yine o yılda ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotografcıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi. Savaş foto-muhabirliği yapan sanatçı 4 savaşa katıldı. Hatta savaşta çektiği bir fotoğrafı Times dergisine kapak oldu.

Skira yayınevince 1971 yılında, Picasso'nun 90. yaş kutlaması için hazırlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için yaptığı röportaj ünlü ressamın şatosunda gerçekleşti. Bu röportaj sırasında fotoğraf çektirmeyi sevmemesiyle bilinen Picasso'nun çok sayıda fotoğrafını çekmeyi başardı.

picasso.jpg

Bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. Bu arada İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yapmış ve fotoğraflarını çekmiştir. En ünlüsü fotoğrafçılara poz vermeyen Picasso röportajıdır. Kendisine ait sitede bu fotoğraflara ulaşmamız mümkün.

                                 winston-churchill.jpg                                   salvador-dali.jpg

Ara Güler, Türk fotoğrafının ustalarından birisi olarak dünya fotoğraf tarihinde de seçkin bir yere sahiptir. Belgeci bir fotoğraf biçiminin ustası olması ona ün kazandırmıştır. Ara Güler'in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD'de Rochester Georg Eastman Müzesi'nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing'de Das Imaginare Photo Museum'da fotoğrafları sergileniyor.

Kendisine ait kafesi ‘Arakafe' ye mutlaka gidin. Taksim karmaşasında başka bir hava ile oturmak sizlere iyi gelecektir. Ayrıca çekimlerini Kiralık Fotoğraf Makinesi olarak yaptığımız Ara Güler Müzesini de ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden iyi gezmeler, kahvelerinizi içerken bizleri unutmayın afiyet olsun 😊

Müze akışını buradan takip edebilirsiniz.

Sanatçının diğer görsellerine ulaşmak için .

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

6.12.2023 14:06:59