Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

   

TARİHTEKİ SIR MARRY POPPINS : VIVIAN MAIER

Vivian Maier

 

1 Şubat 1926'da New York'ta doğan Vivian, Avusturya ve Fransa kökenli bir ailenin çocuğuydu. Vivian, özellikle ABD'nin refah dönemi olarak hatırlanan 50'li ve 60'lı yıllarda, daha çok varsıllığın kenarında hayata tutunmaya çalışan çocuklara, zencilere, evsizlere, marjinallere, yaşlılara, engellilere veya dilencilere yoğunlaşıyordu.

Kendisi geçimini dadılık yaparak sağlamaktaydı. Başlıktaki ismi de oradan gelmektedir. Mary Poppins adlı eğlenceli dadının maceralarını anlatan, dizi çocuk kitaplarından uyarlanmış filmin önemli repliklerinden birini hatırlarsak, bu benzetmenin nedeni de kolayca anlaşılır. "Parka mı götürecek? Mary Poppins mi? Bunu diğer dadılar yapar. Mary Poppins'le olduğunuzda hiç hayal etmediğiniz yerlere gidersiniz." Vivian'ın dadılığı işte bu şekildeydi.

Dadılık sırasında en büyük uğraşı olan fotoğrafçılığını ve eserlerini yanında kaldığı aile görmemişti. Ta ki 2009'da maddi olaylardan dolayı kendine ait depodaki eşyaların açık arttırmaya çıkması dünyanın onu tanımasındaki etken oldu. Emlakçılık yapan ve yazmakta olduğu kitap için Chicago'nun eski fotoğraflarını arayan John Maloof, açık artırmada Maier'in negatif dolu kolileri arasından en büyüğünü satın almış. Maloof daha sonra karşılaştığı fotoğrafların olağanüstülüğü üzerine harekete geçip, Maier'in yüz bine yakın fotoğrafını gün ışığına çıkarmış.

 Vivian Maier, başta daha amatör makine ile çekimler yaparken New York Modern Sanatlar Müzesi'ne ziyareti ile oradaki 5 büyük Fransız fotoğraf sanatçısının sergisinden etkileniyor. Daha sonra beş büyük Fransız fotoğraf sanatçısının da çoğunlukla fotoğraflarını Rolleiflex'le çektiğini gördüğünde de kendisi de bir tane ediniyor. Vizörü üstte olan bu makine sayesinde göbek hızasında asılı tutup anı bozmadan çekimlerini yapıyor.

Otoportlerini de çeken sanatçı, aynalar, cam viteinler, su damlaları, kapı kolları gibi yansımasını yakalayacak her yerde çekimlerini yapmış. Sanatçı yaşadığı dönemde bana bakmayın dercesine bir tavır ile yaşarken şu an dünya çapında tanınıyor olması onun hayat tarzının zıttı olduğu için de bir eleştiri konusu. Böyle fotoğrafların tarih sayfalarından silinmesi de çok acımasız olurdu.

Hala gizemi koruyan Vivian üstünden bir sürü yorumlamalar ya da kalıplar var. Fakat bunlara takılmadan onun da dediği gibi ‘'gizemli kadın'' profili ile eserlerine bakın. Hepsinin kendine ait bir sürü hikayesi ve yüzü var.

Sanatçı adına yapılmış belgeseli Finding Vivian Maier izleyebilirsiniz. Biz de izleyip üstüne konuşalım 😊

Sanatçının kendine ait sitesinde de fotoğraflarına, bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:35:48