Kiralık Fotoğraf Makinesi
 • Kiralık Ekipmanlar

Sosyal medyanın devi Facebook, 360 derece fotoğraf özelliğini desteklemeye başladı. Kullanıcılar artık akıllı telefonlarıyla çektikleri panoramik veya 360 derece kamerayla çektikleri fotoğrafları sosyal ağa yükleyebiliyor ve paylaşılan fotoğrafları görüntüleyebiliyor. 

360 derece fotoğraf özelliği, 360 derece videolara benzer bir mantıkla çalışıyor ve sanal gerçeklik ürünleriyle de görüntüleniyor. Aralarındaki tek fark ise 360 derece fotoğraflar mobil cihazlardan kolay bir şekilde çekilebiliyor. 

Facebook'un kullanıcı sayısı 1.6 milyarı aştığı için 360 derece fotoğraf desteği özelliği aşamalı olarak hesaplara tanımlanacak. Yani kullanıcılar bu yeni özellikten kademeli olarak faydalanabilecekler, henüz hesabınızda böyle bir seçenek yoksa biraz sabredin:)

Facebook'un 360 derece fotoğrafla ile birlikte duyurduğu başka bir yenilik ise yorumlara gelen video ekleme özelliği. Kullanıcılar artık Facebook üzerindeki mesajların yorumlarına video ekleyebiliyor. Günlük video izlenme sayısı 8 milyar adedi aşan Facebook'un bu hamleyi, günlük 10 milyar adet video izlenen Snapchat‘e karşı yaptığını da söyleyenler var.

original.jpeg

360 derece fotoğraf nasıl paylaşılır?

Akıllı telefonlarınızın kamerasından panoramik çekim modunda 360 derecelik fotoğrafınızı çektikten sonra, facebookta fotoğrafı paylaşırken 360 derece fotograf seçeneği ile paylaşabiliyorsunuz.

Ancak bazı durumlarda Facebook 360 derece fotoğrafınızı tanımayabiliyor. Şöyle ki fotoğraf çekilirken fotoğraf dosyasının özelliklerine çekimi ile ilgili bazı metadatalar işlenir. Facebook'un da fotoğrafı 360 derece okuyabilmesi için özelliklerinde 360 derece olduğunu belirten metadata'nın bulunması gerekiyor. Bazen bu meta veriler fotoğrafları düzenlediğiniz sırada kaybolabiliyor. 

360 derece fotoğraf meta verilerinin kaybolduğu genel durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. E-posta ile gönderilen fotoğraflar (dosya eki olarak gönderilen fotoğraflar),
 2. Fotoğraf editörlüğü programlarında düzenlenmiş görüntüler,
 3. Karşıdan indirilen fotoğraflar,
 4. El ile oluşturulmuş panoramalar,

Facebook'un fotoğrafı 360 derece olarak algılayabilmesi için 2 metadata kümesi vardır. Bunlar;

 1. Photo Sphere XMP Metadata
 2. 360 derece fotoğraf ve panoramik fotoğraf çeken makinelerin marka ve modellerini içerir. 

Fotoğrafınıza Facebook'un okuyacağı 360 derece fotoğraf özelliklerini yüklemek için;

Öncelikle fotoğrafınızın en büyük dosya boyutunun 6000x3000 piksel ve 2:1 en boy oranında olması gerekiyor. Fotoğrafınızın Exif özelliklerinde dikdörtgen bir projeksiyondan çekilmiş olması gerekiyor. Ancak bu şekilde bir makine ile çekmediyseniz ve facebook fotoğrafınızı 360 derece fotoğraf olarak görmüyorsa çok sık kullanılan bir exif özelliklerini düzenleme uygulaması var. Siz de bunu indirerek resimde görüldüğü gibi düzenleyebilirsiniz.

exifer-ui.png

Facebook'tan yapılan resmi açıklamaya 360 derece fotoğraf özelliğini kullanabilmek için gerekli olan uygulama ve cihazlar ise şöyle:

 1. Apple‘ın iPhone ve iPad'leri için iOS kamera uygulaması (iPhone 4S ve üstü, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro; iOS 8 ve üstü)
 2. Samsung‘un Galaxy modelleri için Panorama/Surround Shot Modu (Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy Note 4)
 3. Diğer Android cihazlar için Street View / Google / Cardboard kamera uygulaması (Android 4.4 ve üstü)
 4. 360 derece çekim yapabilen kameralar (Samsung Gear 360, Ricoh Theta S, 360Fly 4K, Giroptic 360 Cam, ALLie Home, Sphericam 2, Kodak Pixpro SP360 4K)
 5. Sanal gerçeklik cihazları (Oculus Rift, Samsung Gear VR)

Daha önce Google Kamera ve Google Cardboard uygulamalarıyla popüler hale gelen 360 derece fotoğrafların Facebook tarafından da desteklenmesiyle birlikte çok daha yaygın hale geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca mobil kullanıcıların ve sanal gerçeklik gözlüğü sahiplerinin bu deneyimi daha üst seviyelerde yaşayacağını da söyleyebiliriz.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 13:05:46