Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Tartışmasız fotoğraf paylaşımı denince akla ilk gelen uygulama haline gelen instagram getirdiği yeni güncellemelerle kullanıcıları kendine daha çok bağlıyor. Hikayeler özelliğini hepiniz biliyor ve deli gibi kullanıyorsunuz ama instagramın duyurmadığı belki sizin de keşfetmediğiniz bir kaç özellik daha var. Hikayeler uygulamasını her ne kadar bilseniz de biz yine de kısaca ona da değinelim.

instargram-o-zellik.jpg

İlk olarak instagramın en dikkat çeken güncellemesi Hikayeler özelliğine bakacak olursak tabiki ilk söyleyeceğimiz bu konuda snapchate rakip olduğu. Kullanıcıların fotoğraf veya videolar çekerek kendi takipçileri ile bunları 24 saat süreli olarak paylaşabildiği, diğer bir adıyla hikayelerini oluşturabildiği Snapchat'e karşı, Instagram Hikayeler özelliğini hayata geçirdi.

Bu özellikle birlikte artık Instagram'da kullanıcılar, tıpkı Snapchat'te olduğu gibi fotoğraf ve videolarını 24 saat boyunca toplu bir hikaye şeklinde paylaşabiliyorlar. Bazı kullanıcıların gün içerisinde aşırı paylaşım yapma endişesi taşıdıklarını ve bunun önüne geçmek için Hikayeler özelliğini geliştirdiklerini belirtiyor İnstagram'ın yöneticileri.

Ayrıca açıklanan bir başka bilgi, platform "taslak olarak kaydet" seçeneğini de sisteme entegre edecek. Eğer yeni özellik sağlıklı bir şekilde hizmete dahil edilir ise fotoğraf üzerinden yapılacak değişiklikler paylaşılmasa dahi taslak olarak kaydedilebilecek. Daha sonra kaydedilen bu görselin paylaşılması mümkün olacak.

Hikayeye bir yorum yazdığınız zaman bu yorum direkt mesaj olarak gitmiş oluyor ve hangi paylaşıma yapıldığı da görülüyor.

Bu hamleden sonra bakalım Snapchat ne yapacak? Özellikle yeni kişilere ulaşmak Snapchat'de oldukça zor iken Instagram'da hali hazırda takipçisi olan kişiler bu alana yönelebilir. Bu da instagram için büyük bir artı.

Deneme süreci yaşayan "taslak olarak kaydet" özelliğinin kısa süre sonra tüm kullanıcılar ile buluşması bekleniyor.

Ayrıca bir de  ‘Save Draft (Taslak oluşturma)' özelliğinden bahsediliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kendilerine gelen mesajları taslak olarak kaydedebilecekler. Bir başlık/kişi/konum ya da kullanıcı etiketine sahip olan gönderiler taslak olarak kaydedilebiliyor ve ‘Library (Kütüphane)' bölümünden içeriğe ulaşılabiliyor.

Daha önce 'Keşfet' bölümünde sadece fotoğrafları sunan Instagram, artık kişileri de ayrıca sunuyor. Bu da, Instagram kullanıcılarının daha çok "takipleşebilmesi" anlamına geliyor.

Yeni gelen özelliklerden bir diğeri ise Instagram'da artık fotoğraflara zoom yapabiliyorsunuz. Yani Instagram'daki fotoğrafları daha yakın açıdan görmek isteyen kullanıcıların yapması gereken tek şey iki parmağıyla ekrana dokunmak ve fotoğrafı yaklaştırmak için parmaklarının arasını açmak. Hepsi bu!

Yeni gelen özelliklerin özellikle işletme profilleri için en güzellerinden biri de Instagram'da artık küfüre, hakarete yer yok! Bu özellik ile Instagram'da paylaştığınız fotoğrafların altında görmek istemediğiniz kelimeleri filtreleyebiliyorsunuz. Bu da yorumları sürekli takip etmek zorunda kalmak istemeyen kullanıcıların işini kolaylaştıracak.

Bu özelliği kullanabilmek için Ayarlar'a girip Yorumlar bölümüne bakmanız yeterli. Uygunsuz yorumları gizle seçeneğini aktif hale getirmenizle birlikte hesabınızda görmek istemediğiniz kelimeleri bir bir listeleyebilirsiniz.

Son olarak bahsedeceğimiz özellik Instagram'ın bahsetmediği ama kullanıma sunulan bir özellik. Sizi artık kimlerin takip ettiğini profil kısmı altında 'Sizi takip ediyor' şeklinde görüntülenmesi. Herhangi bir hesaba bakarken 'acaba benim hesabı takip ediyor mu' diye sormanıza gerek kalmayacak; zira takip ediliyorsanız, o kişinin profili bu bilgiyi sizle paylaşıyor olacak. Tıpkı Twitter'da olduğu gibi! Ancak bu özellik henüz tüm hesaplar için aktif hale getirilmediğinden şu an göremeyebilirsiniz.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 17:43:36