Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

360 video çekimi, sanal gerçeklik veya virtual reality isimleriyle de karşımıza çıkan, son dönemlerin en çok ilgi gören yöntemlerinden. Bu çekim sistemi uygulanırken temel alınan düşünce gerçek dünyadaki veya ortamdaki görselliği ekranlarda en yakın şekilde taklit etmek ve modellemektir.

Bu çekimleri yapabilmek için sadece belli bir kamera ya da belli bir kurgu programı yeterli olmuyor. İkisinin de aynı şekilde sağlanması gerekiyor. Bu da demek oluyor ki hem çekim yapılan ekipmanların sanal gerçeklik için uygun olması, hem de çekim sonrasında kurgulanırken kullanılan programın nitelikli olması gerekiyor.

Sanal gerçeklik videoları size gerçek dünyanın bir yansımasını sunuyor. Aynı küçükken dünya küresini çevirdiğiniz gibi ekranda da görüntülere aynı şeyi uygulayabiliyorsunuz. Bu da izlemeyi hem keyifli hem de daha faydalı hale getiriyor. Yani bir bakıma klasik çekimlerde ekranın arka kısmında adeta kafanızı uzatıp bakmak istediğiniz her şeyi önünüze seriliyor.

Görüntünün sizi değil, sizin görüntüyü yönlendirdiğiniz sistem içinde kafa hareketi, yön okları ve Mouse yardımıyla kendinizi videonun içinde buluyorsunuz. Hatta sadece videonun görüntüsüyle kalmayıp istediğiniz gibi yakınlaşıp uzaklaşma da yapabiliyorsunuz.

Hayal gücünüzün ötesinde bir yere sahip olan 360 video çekimi, ilerleyen zamanlarda daha kullanışlı olacağa ve daha çok kişiye ulaşacağa benziyor. Daha çok fazla bilinmezken bile denemelerini Youtube üzerinden çok rahat bulabilirsiniz. Sanal gerçeklik keyfini denemenizi tavsiye ederiz.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 11:36:13