Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Pokemon Go Nasıl Oynanır?
Öncelikle Pokemon Go'da hareket etmek için GPS'inizi açmanız gerekiyor. Ardından bulunduğunuz konumdan farklı konumlara giderek ilerlemeniz ve yer değiştirmeniz gerekiyor. Belli mesafelerde karşınıza pokemonlar çıkıyor ve işinize yarıyorsa üstüne tıklayarak yakalamaya çalışıyorsunuz. Oyun içerisinde iki farklı pokemon yakalama stili var. Birincisi kameranız açılıyor ve kameranın gördüğü mesafede pokemon herhangi bir yerde sanki olduğunuz yerdeymiş gibi görünüyor. Oyuna gerçekçilik katmak için düşünülen bu durum, telefonunuzun şarjını yemekten başka bir işe yaramıyor. O yüzden isterseniz ekranın hemen üstünde yer alan "AR" tuşuna basarak normal moda dönebilirsiniz. Bu moda basarak animasyon üzerinden ilerliyebilirsiniz. Bu şekilde oynamak şarj açısından çok daha mantıklı. 

pokemon-go-pokemon-gelistirme-2.png

Pokemon'umu Nasıl Geliştiririm?
Pokemonları geliştirmek için "Stardust" adı verilen güç iksirlerinden gerekmektedir. Bu iksirleri de sürekli olarak pokemon yakalayarak ve çevrenizdeki puanları toplayarak sağlıyorsunuz. Ayrıca level atladığınız zaman otomatik olarak da veriliyor. Hangi pokemonun neye dönüştüğünü görmek için Pokedex‘e tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

pokemon-go-pokemon-gelistirme.png

Pokemon Transferi 
Çevrenizde dolaşırken, sizde olan aynı pokemonların olduğunu ve buna rağmen pek çok kez karşınıza çıktığını göreceksiniz. Bu pokemonları almak bir yandan faydalı, diğer bir yandan faydasız. Faydası o pokemonu alıp, profesöre incelemesi için gönderirseniz, size o pokemona ait 1 adet şeker veriyor. O şeker ile de pokemonlarınızı geliştirebiliyorsunuz. Faydasız yanı boş yere poke toplarınızı harcamış oluyorsunuz. Poke topu krizi yaşayabilirsiniz. O yüzden aynı tür pokemonları yakalayıp yakalamama kararınızı iyi vermelisiniz. Profesöre pokemon göndermek için göndermek istediğiniz pokemonun profiline giriş yapıyorsunuz. Ardından en altta "Transfer to Profesor" seçeneğine tıklayarak pokemonu gönderebilirsiniz. Sonrasında da hediyeniz size veriliyor.

pokemon-go-rakiplerle-savas-2.png

Nasıl Savaşırım?
Rakipleriniz ile savaşabilmek için de öncelik olarak haritanızda resimdeki gibi bir stadyum görmeniz gerekiyor. Pokemon GO oynayan herkesin kendine ait bir stadyumu oluyor. Bu stadın çevresine giderek savaşabiliyorsunuz. Ancak rakiplerinizin güçlerini incelemeden savaşa girerseniz sevdiğiniz bir pokemonu kaybedebilirsiniz.

pokemon-go-map.png

Haritadaki Mavi İşaretler Ne İşe Yarıyor?
Harita üzerinde çokça mavi simgeler göreceksiniz. Bu simgelerin yanlarına gidince ücretsiz bir şekilde poke topu, iyileştirme ilacı veya canlandırma iksiri kazanabiliyorsunuz. Bir kere aldığınız mavi halkayı beş dakika sonra tekrar alabiliyorsunuz. Bu konu sanırım oyunun bir açığı. Bu halkalardaki hediyeleri almak için hızlıca çevirmeniz gerekiyor. Eğer halkaya uzaksanız, "This Pokestop, is too far away" uyarısı alacaksınız. 

Haritanın Sağındaki Pokemon Simgesi Ne İşe Yarıyor?
Haritanızın sağ tarafında gördüğünüz pokemon simgesine tıkladığınızda etrafınızda saklanmış olan pokemonların listesini göreceksiniz. Bu Pokemonları yakalamak için çevrenizde biraz dolaşmanız gerekecek. Eğer şansınız varsa istediğiniz pokemonu bu şekilde bulabilirsiniz.

Pokemon Go Oyununda Alabileceğiniz Eşyalar Neler?
Pokemonlarınız savaşırken güçsüz düştüklerinde onları iyleştirecek ilaçlar ve daha çok pokemon yakalamanızı sağlayacak poke arayıcı gibi eşyalar bulmanız mümkün.

Haritada Çıkan Yeşil Yaprakların Anlamı Nedir?
Bu yapraklar basitçe söylemek gerekirse yakınınızda pokemon olduğu anlamına geliyor. Ancak bu pokemonların siz oraya giderken kaçma ihtimalleri var. Nearby özelliğinden farklı olarak bu yapraklar size Pokemon'un haritada nerede olduğunu da gösteriyor.

Pokemon Go Oyunu Terimleri
Pokemon Go oynarken bazı terimleri bilmeniz de önemli. Bu terimleri öğrendiğiniz zaman oyunu çok daha verimli bir şekilde oynayabilirsiniz. 

Achievement; Oyun içerisinde bazı görevler ve etaplar bulunuyor. Bu etapları geçtiğiniz zamanlarda rozetler kazanırsınız ve bunlar profilinizde görünür olur.

Dodge; Savaş sırasında pokemonunuzun rakip pokemonun saldırısından kurtulmasına yarayan, esneklik kazandıran bir araçtır.

Berry; Pokemon yakalamada kullanılan en önemli araçlardan biridir. Yabani yani yakalaması zor olan sarı halka ile çevrilmiş pokemonları bu böğürtlenler sayesinde daha kolay yakalayabilirsiniz.
Kaynak Linki: Yazının Orjinal Kaynağına Git

CP Nedir?
Pokemon CP; Açılımı Combat power, bu pokemonun dövüş gücünü gösteren bir bilgidir. Rakip pokemonlara oranla ne kadar güçlü bir vuruş yapabildiğini gösterir. İlk levellerde yakalanan pokemonların CP'si genelde oldukça düşüktür. Seviye atladıkça karşınıza çıkan pokemonlar'da o kadar güçlü olur.

Gym Nedir?
Gym; Pokemon oyuncularının savaşmak için toplandıkları spor salonlarıdır. GYM'nin en güçlü oyuncusu oranın lideri olur. Gym ile ilgili herhangi bir şey yapmaya başlamadan önce eğitmenin oyun içinde en az 5. seviyeye geçmiş olması gerekiyor. Seviyeniz yeterliyse Gym'lerin hemen hemen tüm özelliklerine erişebilirsiniz. Pokemonu bir Gym'e atamanın bazı avantajları var. Pokemonunuzu o Gym'i savunmada ya da ele geçirmede kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sayede pokemonu güçlendirmede lazım olacak kritik ödüller de kazanabilirsiniz. Diğer avantajı ise Gym'in prestij seviyesini yükselterek orayı ele geçirmeyi daha zor bir hale getirebilirsiniz.

pokemon-go-pokemon-yakinliklari.png

Nearby Nedir?
Oyun haritasının sağ köşesinde bulunan Nearby (yakındakiler) pati izlerinden pokemonları bulmanıza yarar ve yakınınızda bulunan gizlenmiş pokemonların listesini verir.
Tek Pati İşareti: Anlamı, o Pokemon'un size yaklaşık 50 metre civarında yakın olduğudur. Yani en yakınınızda bulunan tür, bu sembole sahip pokemonlardır.
İki Pati İşareti: Bu da 51-100 metre civarındaki Pokemon'u temsil eder.
Üç Pati İşareti: 200 metreye kadar olan Pokemonlar ise bu işaret ile gösterilir. Daha uzak olan Pokemon türlerini zaten "nearby" seçeneğinde göremiyorsunuz.

 

catch-pikachu-pokemon-go.jpg

Oyun Başlangıcında Pikachu Nasıl Yakalanır?
Pokemon GO  oynarken ortaya çıkan ilk pokemonu yakalamayınız. Bu sırada pokemonlar üçe çıkacak fakat hiçbirini almadan 10 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Bu sırada bir kaç adım gezinip aramaya devam edin. 10 dakika gibi bir süreden sonra Pikachu'nun belirdiğini göreceksiniz. Sonrasında pokemonu nasıl yakalayacağınızı artık biliyorsunuz. 

pokemon-go-plus-2.jpg

Pokemon Go Plus Bilekliği Ne İşe Yarayacak
Pokemon Go'nun en önemli varlıklarından biri Plus bilekliği olacak. Bu bileklik bizleri sürekli telefonu kontrol etme probleminden kurtarma amacıyla tasarlanıyor. Ayrıca bilekliğin işlevi ise elbette pokemonu yakalamak olacak. Yani temel olarak bildiğiniz Poke Topu görevini görecek diyebiliriz.

Tasarım olarak yer bildirim ikonu tarzında poke topu olan bilekliği, günlük hayatta takıyor olmak biraz komik görünebilir. Düşünsenize işte okulda bu bilekliklerle dolaştığımızı. Koskoca insanların kolunda öğretmenlerin patronların kolunda bu bilekliğin olması biraz abes kaçabilir. O yüzden cepte taşımak en güzeli olacak. 

Fiyatına gelinecek olursa 30 ila 50 Dolar arasında değişebileceği söyleniyor. Ancak fiyat net olarak belli değil. Bu olmadan oyun oynanıp oynanmayacağı da henüz kesin değil. Tahminimizce oyun oynanabilir olacak tabi ki ama bilekliğin oyuna ekstradan bir katkısı olduğu için ilerleyen zamanda alma ihtiyacı hissedeceğiz gibi duruyor. Uzak Doğu'da kesinlikle rağbet görecek olan bu bilekliğin ülkemizde satışlarının nasıl olacağını bekleyip göreceğiz bakalım.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:20:30