Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Danimarkalı fotoğrafçı Simon Hoegsberg'in 2007 yılında gerçekleştirdiği fotoğraf projesi "We Are All Gonna Die -100 Meters of Existence (Hepimiz Bir Gün Öleceğiz-Varoluşun 100 Metresi)"  100 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun fotoğrafı olarak biliniyor. 

simonhoegsberg-4.png

 

2001 yılında Londra Medya Okulu, Fotoğrafçılık bölümünü tamamlayan Simon Hoegsberg, bu projesini 2007 yazında Berlin'de gerçekleştiriyor. 20 gün boyunca aynı saatlerde bir demiryolu köprüsü üzerinde yürüyen insanları fotoğraflayan Hoegsberg, projeyi Canon 1D Mark II makinesiyle 400mm'lik lens kullanarak gerçekleştiriyor. 100 metrelik bu fotoğrafta üç bin fotoğraftan seçilmiş olan 178 kişi yer alıyor.  Köprü üzerinde yürüyen ve fotoğraflanan insanların bir çoğu fotoğraflarının çekildiklerinden habersiz. 

 

Sokak fotoğrafçılığında özel hayatın gizliliği konusu günümüzde de hala sürmekte olan bir tartışma konusu. Konuyla ilgili farklı görüşlerin yanı sıra yasal düzenlemeler de ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Danimarkalı fotoğrafçı, Almanya'da sokak fotoğrafı çekerken çektiği insanlardan izin alması gerektiği konusunda pek çok kişi tarafından uyarılmış ancak bu kuralın sanat eserleri için de gerekli olup olmadığı konusunda emin olmadığı için fotoğrafladığı insanlardan herhangi bir izin almamış ve şimdiye dek konuyla ilgili herhangi bir yasal yaptırımla karşılaşmamış. 

 

simonhoegsberg4.png

 

Bu 100 metrelik fotoğraf projesi bizi de Berlin'deki demiryolu köprüsüne götürüyor. Fotoğrafa bakarken o insanların arasında yürüyormuş ve onlarla etkileşime giriyormuş hissi yaşamak çok heyecan verici. Bu oldukça kalabalık ve uzun fotoğrafta bile her bir kişi dikkat çekiyor ve bizde ne yaptıklarına, ne konuştuklarına, nereye gittiklerine ya da ne düşündüklerine dair merak uyandırıyor. 

 

Projenin adı başta kulağa korkutucu gelse de aslında fotoğrafçı her gün bir şekilde karşılaştığımız insanlarla deneyimlerimizi, hayallerimizi paylaşmamızın hayatı güzel kıldığına dikkat çekmek istiyor ve bir gün öleceğimiz gerçeğini hatırlayarak hayatımızla ne yaptığımızı düşünmek konusunda da bizleri hareket geçiriyor. 

simonhoegsberg2-3.png

 

"We Are All Gonna Die-100 Meters of Existence" projesi Danimarka'nın en büyük meydanı olan Kongens Nytorv'da 2009 yılının Mayıs ayında sergilendi. Fotoğraf çalışmalarına Kopenhag'da devam eden Simon Hoegsberg'in bu projenin yanı sıra pek çok farklı projesi bulunuyor. 

 

Biz bu 100 metrelik fotoğrafa baka baka doyamadık, siz de projeyi detaylı incelemek için sanatçının websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

simonhoegsberg3-2.png

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 18:06:43