Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Görsele dayalı işler yaparken yazının çok önemsenmemesi ya da üzerine çok çalışılmaması yapılan en büyük hatalardan. Her nasıl kullandığınız görselin her detayı önemliyse, tipografiniz yani yazı tipiniz de bir o kadar önemli. Fotoğrafla birlikte vermek istediğiniz imaj l ya da yaratmak istediğiniz nokta yazı tipiyle kuvvetleniyor.

Herkes mutlaka el yazısından karakter analizi yapmayı duymuştur. Doğruluğu ne kadar kanıtlanabilir tartışılır ama aynı durumun dijital ortamdaki yazıda da geçerli olduğu kesin. Her yazı tipi ve boyutunun ayrı bir anlamı ve temsiliyeti vardır. Markanız neyi temsil ediyor, kime hitap ediyorsunuz, hedefleriniz neye yönelik, ne kadar güçlüsünüz ya da ne kadar değişkensiniz? Bu soruların hepsi kullandığınız görselle birlikte yazı tipinden de anlaşılıyor. Her ne kadar kim bunu anlar diye düşünseniz de bilinçaltı dediğimiz şey devreye giriyor ve seçtiğiniz yazı tipi sizi ele veriyor.

Görsel olmadan sadece yazı tipini doğru ve kullanışlı seçerek grafik tasarımının mümkün olduğunu da unutmayın. Hatta sade ve ayakları üstüne basan karakterler kullanarak fotoğrafa ihtiyaç olmadan istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz. Bu noktada da gerekirse teker teker hangi tip yazının ne anlama geldiğini araştırmak kalıyor. Sadece size güzel gelenlere değil, hepsine bakmak önemli. Sizin için iyi olan şeyin istenilen şeyi yansıtmayabileceğini unutmayın.Yazınızın boyutu, tipi, kalın ya da ince olması… Tüm detaylar grafik tasarımında önemli noktalar. Her şeyiniz mükemmel olup yazı tipinden de kaybedebilirsiniz ya da yazının psikolojisini doğru yakalayıp şahane bir grafik tasarımı da ortaya koyabilirsiniz. Bir de görseliniz ya da tasarımınız tamamsa geriye kalan tek şey algılara oynamak oluyor.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 17:45:13