Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Altın oran, matematikte ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği düşünülen geometrik bir oranlama biçimidir. İnsanlar tarafından ne zaman keşfedildiği bilinmemekle birlikte zamanla sanatın tüm dallarında ana estetik kuralı haline gelmiştir. İlginçtir ki bu kural sanki insandan dahi önce keşfedilmiş gibidir zira doğada her tür bitki ve hayvanda daha da ötesi insan bedeninde de altın oranı görmek mümkündür. Leonardo da Vinci'nin ünlü Vitruvius Adamı çizimi de buna en net örneklerden biridir.

En basit anlamıyla resmin, fotoğrafın ya da herhangi bir sanat eserinin asıl odakta olması gereken objelerini uygun yere konması için varolan bir klavuzdur. Elbette ciddi matematik hesaplarından yola çıkarak oluşturulmuş olmakla birlikte günümüzde görsel sanatlarda en yakın değeri olan 3/1 kuralı kullanılarak altın orana en yakın görüntüleri çekebilmek mümkün.

3/1 Kuralının uygulaması ise oldukça basit;

Ekranı yatay ve dikey olarak üçer eşit parçaya bölüyorsunuz. Kompozisyonda öne çıkarmak istediğiniz objeleri ise bu çizgilerin kesiştiği noktalara yaklaştırmanız doğru ve estetik fotoğraflar çekebilmeniz için oldukça yardımcı bir yöntem olacaktır. İlk başta bakıldığında bunu yapmak zor gibi görünebilir, aslında hiç zor değil. Çünkü doğada mükemmel denebilecek bütün nesneler bu kuralara göre varlıklarını devam ettirmektedirler.

Ne olduğunu bilmesek de doğaya da yerleştirilmiş olan altın oran, işleyiş bakımından resim ya da fotoğraflarınızı doğru kadrajlamanızı sağlıyor. Yani aklınızda olan kompozisyonu ekrana iyi yansıtmak adına sizin için hazır bulunuyor.

Eskiden tüm olay sizin göz kararı ekranı bölmenize bakıyordu. Şimdi ise resim için geçerli olmasa da fotoğraf çekmek daha kolay. Yeni üretilen makinalarda çoğu zaman altın orana göre bölünmüş 1/3 şeklinde ekranlar oluyor. Bu da size sadece kompozisyonu yerleştirmek kaldığını gösteriyor.

Fotoğraflarınızı çekerken ya da resim çizerken zamanla alışacağınız altın oran, hem işlerinizi mükemmel hale getirecek hem de sizi daha iyi bir fotoğrafçı yapacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken sadece birazcık pratik ya da ekranı bölünmüş bir kamera.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:32:52