Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Gün geçmiyor ki yepyeni bir uygulama, bir oyun bir teknoloji ile tanışmayalım. Artık herşey telefonlarımıza geliyor, herşeyin bir kolayı bulunuyor ve hemen elimizin altında duruyor bu uygulamalar sayesinde. Bir çok ihtiyacımızı, sorunuzmuzu cepten girdiğimiz bir uygulama ile hallediveriyoruz. Yakın zamanda bu uygulama çeşitliliğine yenileri eklendi. Henüz haberdar olmayanınız varsa diye oldukça dikkat çeken üç farklı uygulamadan bahsedeceğiz bu yazıda. Piri, Adobe Post ve Volt uygulamaları bir çok kişinin telefonunda olacak ve çok da sevilecek gibi görünüyor.

Piri İle Şehrin Hikayesini Dinleyin

 

piri_1_506x900.jpg

Şehirdeki mekanları yakından tanımak, nereye gidilir ne yapılır keşfetmek için bir çok uygulama bulunuyor ancak özellikle Türkiye'de bir yerin tarihini öğrenmek istediğinizde böyle bir uygulama bulunmuyordu. İşte bu açığı kapatmak için İş Bankası'nın kredi kartı markası Maksimum ile bir startup olan ‘POI Labs' harekete geçerek bir uygulama çıkarttı.

piri-onedio-mynet-banner-600x400.jpg

Saffet Emre Tonguç ve Ali Canip Olgunlu'nun özgün anlatımları ile hazırlanan bu uygulama siz İstanbul'da ve Anadolu'da bazı illerde gezerken aynı zamanda size oradaki tarihi ve kültürel eserleri anlatacak. İş Bankası Piri uygulamasında geçmişle günümüzü birleştiren hikâyeler bulunuyor. İş Bankası Maksimum karta sahip olan kişiler bu uygulamayı 3 yıl boyunca ücretsiz kullanabilecekler. Ayrıca uygulamanın ingilizce versiyonunu da geliştirerek yabancı turistlerin de yararlanması amaçlanıyor. 

Uygulamayı indiren kullanıcılar Karaköy, Tarihi Yarımada, Cihangir-Çukurcuma ve Galata-Beyoğlu'nu kapsayan İstanbul turlarını Saffet Emre Tonguç'un anlatımıyla gerçekleştirebilecek. Edirne, Konya, Kars ve Kapadokya'dan oluşan Anadolu turları da tarihçi Ali Canip Olgunlu'nun anlatımıyla deneyimlenebilecek.

Adobe Post ile Grafik Tasarımı Yapın

 

adobe-post.png

Adobe'un İos için geliştirdiği bu uygulama ile artık herkes sosyal medya içeriklerinde profesyoneller gibi grafik tasarımlar yapabilecek. Adobe Post uygulamasında kullanıcılar, çektikleri fotoğrafların üzerine farklı tipografilerle ilginç metinler hazırlayabiliyor ve bunu sosyal ağlarda paylaşabliyor. Bir çok farklı yazı tipi ve ilgi çekici yazı konumlandırmaları sayesinde Adobe Post size daha şık ve anlamlı fotoğraflar elde etme imkanı sunuyor. 

Uygulama ücretsiz ancak uygulamaya girdiğinizde sağ altta bir watermark( Adobe Post imzası) görüyorsunuz. Bu sizi şaşırtmasın, kaldırmak için gereken sadece uygulamayı bir arkadaşınızla örneği,n e-posta yolu ile paylaşmanız gerekiyor, hepsi bu. 

Bu uygulamada resminiz üzerindeki renkleri alarak bu renklerden de yeniden bir kombinasyon yaratabiliyorsunuz. Ayrıca yayınlarınızda font seçenekleri ve profesyonel bir tasarımcıdan aldığınız resimleri de ekleyebiliyorsunuz.

Adobe Post'un başka bir kullanışlı özelliği ise bir kere yarattığınız tasarımlarınızı kaydedip daha sonra üzerinde tekrar düzenleme yapabiliyor ve daha sonraki paylaşımlarınızda da kullanabiliyorsunuz.

Bu uygulama ile ilgili söylenecek en önemli şey ise Adobe Post'un asıl amaçladığı, sosyal medyada platformlarına entegre çalışabilecek ve paylaşabileceğiniz anlık tasarımlarınıza izleyici kabul edip o anki çalışmanızı yaparken sizi izleyebilecekleri bir uygulama haline gelmek. Bu sayede grup çalışması da yapabileceğiniz ve bu çalışmalarınızı paylaşabileceğiniz bir platform oluşabilecek.

Volt ile Yolculuk Etmeye Başla

 

volt-app.jpg

Volt uygulaması aynı yönde giden yolcu ve araçları birleştirerek büyük şehirlerdeki trafik sorununa da çözüm getirmeyi hedefleyen bir proje. Bu uygulamanın genel amacı her gün aynı yönde giden yolcuları ve sürücüleri buluşturup birlikte yolculuk etmelerini sağlamak. Özellikle trafiği yoğun olan illerde bulunan insanlar için mükemmel bir çözüm sunan Volt güvenliği iki farklı ağ ile sağlıyor. Bu ağlardan ilki senin sosyal ağların örneğin; Facebook'tan yüklenen arkadaşların ve arkadaşlarının arkadaşları, ikincisi ise senin ait olduğun topluluklardır. Topluluklar dediğimize örnek vermek gerekirse; çalıştığınız işyeri, bulunduğunuz site veya üniversiteniz. Bu uygulamada güvenebileceğin kişilerle buluşabilmek için Facebook kullanmak zorundasınız. Ayrıca bahsettiğimiz topluluklara da katılabiliyorsunuz, bu topluluklara Volt ile katılmak için topluluğun güvenlik kodunu bilmelisiniz. Sonrasında bulunduğunuz toplulukta Volt ile ilgili duyuruları görebiliyorsunuz. 

Volt uygulamasını kullanmak için illa aracınızın olması gerekmiyor tabi ki, yolcu olarak da katılabiliyorsunuz. Uygulamadaki tüm araçlar kullanıcıları tarafından teyit edilmiştir ve plakaları kayıtlıdır. Yani günümüz Türkiye'sinde böyle bir uygulamayı nasıl güvenerek kullanalım sorusu zihninizden geçmiş olabilir ama bu konuda gerekli tüm önlemler alınmış gibi görünüyor. Ayrıca tüm kullanıcıların cep telefonları da uygulamaya kayıtlı oluyor ve sonrasında kullanıcılar birbirini değerlendirebiliyor. Bakalım bu uygulama ne kadar sürede hedefine ulaşacak veya ulaşacak mı? Ancak önlemler ve işleyiş oturduğunda kullanılmaması için bir sebep yok gibi görünüyor, toplu taşımaya bindiğiniz parayla taksi kullanmış gibi oluyorsunuz. Hem trafik, hem rahatlık, hem de bütçe açısından tercih edilebilir ve istenilen amaca ulaşabilirse harika bir değişim yaratabilir. 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 17:40:26