Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Fotoğraf düzenleme programları telefonlarımızda, ipadlerimizde artık olmazsa olmazlarımızdan. Bu programları kullanmak için illa fotoğrafçı olmak da gerekmiyor, sosyal medyada paylaşmadan önce fotoğraflarını düzenlemeyen herhalde yoktur. En azından üzerine bir filtre atmadan sosyal medyada paylaşamaz olduk anılarımızı. Hal böyle olunca bu yazımızda sizlere en çok kullanılan ücretsiz fotoğraf programlarından ve hangi özellikleri ile ön plana çıktıklarından bahsedeceğiz. Aralarında henüz keşfetmemiş olduğunuz bir program varsa kendinize uygun olanı indirip keyifle kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Snapseed

iphone-icin-en-iyi-fotograf-uygulamalari-1447166958.png

Android- İphone- Windows Phone 8- ipad
Kullanılan en başarılı fotoğraf uygulamadan biri olan Snapseed, fotoğraf meraklısı kullanıcılar için, geniş efekt aralığı ile hayal güçlerini ortaya çıkarabilecekleri bir uygulama. Ayrıca filtreleri uygulamadaki kolay kullanım özelliği de kullanıcıların dikkatini çekiyor. Snapseed uygulaması ilk olarak 2011'de ipad uyumlu çıkmıştı. Renk dizilimi, seçilebilir renk paneli, iyi düzenlenmiş kontrol paneli, iyileştirme fırçasının bulunması ile bunlarla güzel kombinlenmiş filtreleri kullanıcılarını 5 yıldır yarı yolda bırakmıyor. Glamour Glow, HDR Scape, Grunge, Noir, Lens Blur ve kare seçme özelliği gibi Snapseed fanlarının bir çırpıda gözünün seçtiği bu güzellikler onun neden fotoğrafçılar için vazgeçilmez olduğunu anlatıyor. Ayrıca snapseed'in barındırdığı bahsedilmesi gereken özelliklerden bir kaçını daha sıralamak gerekirse; Görüntü analiz özelliği ile tek dokunuşla analiz özelliği, fotoğraflarınızı, belirli nesneleri veya alanları değiştirmek için özel ayarlar, dram, klasik, grunge ve tilt-shift gibi eğlenceli ve farklı filtreleri de bulunuyor. 

Snapseed'in kullanıcıları tarafından pek hoş karşılanmayan özelliği arayüzünün değişmesi oldu diyebiliriz. Değişen arayüzü sebebiyle kullanım açısından biraz hantal kalabiliyor. Ancak yine de kullanıcıları uygulamayı silmeye kıyamıyor. 

Vsco

vsco-cam-iphone-app-50.jpg

İos - Android
Kullanımı gayet kolay olan ve doğal görünümlü efektleri olduğu için daha çok fotoğraflarla çok oynamayı sevmeyen kullanıcıların vazgeçilmezi. Vsco fotoğrafçılar arasında inanılmaz bir popülariteye sahip. Bu popularitenin sebebi ön tanımlı ayarlarına çok hızlı erişilebilmesi. Efektlerin çoğunda doğallık ön planda ve vurgulamalarıyla hdr  fotoğraflardan bile daha iyi sonuçlar çıkarabiliyor. Eğer kolay ve pratik bir düzenleme yapmak istiyorsanız efektlerini ve ayarlarını kolayca seçip uygulayabiliyorsunuz. Bunun dışında da yapabileceğiniz bir çok düzenleme var; pozlama, vurgular, gölgeler, beyaz ayarı gibi özelliklerin dışında perspektifi düzeltmek ve doğrulatmak gibi seçeneklere de sahipsiniz.


Autodesk Pixlr

pixlr-2.jpg

İos - Android
Bu uygulama dolu dolu araç çubuğuyla göz dolduruyor, ayrıca arayüzü de gayet başarılı. Sizin için ayarları hazır yapılmış, kontrol panelinde envayi çeşit seçeneği olan ve arayüzü sizi hiç yormayacak bir program arıyorsanız işte aradığınız uygulama. Bunun yanında renk ve kontrast düzenlemeleri, bulanıklık ayarları, üst üste pozlama, kırmızı göz düzeltme gibi artık olmazsa olmaz dediğimiz özellikleri de barındırıyor. Parlaklık ve gölge düzenlemeleri, ön tanımlı fotoğraf stilleri, çerçeve ve sticker kullanma şansı, yazı ekleyebilme gibi farklı ve renkli seçenekleriyle sosyal medya paylaşımları için aradığınız tam aradığınız uygulama olabilir.


Picsart

picsart.png

İos - Android
60 milyondan fazla kullanıcıyla PicsArt hızlı büyüyen bir fotoğraf ağı . Popüler ve ücretsiz fotoğraf uygulamaları arasında yeri iyi durumda. Efektlerinde stensilci, karikatürcü, desinatör, orton, lomo, klasik, çapraz işleme, HDR, fattal, kara kalem, holgaart, sulu boya, kontür, komik, neon, guaj, eski kâğıt, pastel, kırmızı göz giderici, popart, ayna, akıllı bulanıklık, yüz düzeltme, renk sıçrama, kâğıt efekti gibi birçok sanatsal seçenekler var. Bu program bu sebeple çok tercih ediliyor ve rakiplerinden biraz olsun sıyrılıyor.  Bu uygulamanın diğer bir güçlü yanı ise, sanatçı ve grafik tasarımcılarına çoklu resim maskeleri, metin araçları, küçük resimler, lens parlaması, çerçeveler ve stensiller gibi çeşitleri sağlaması. Kullanım ve tasarım açısından ve efektlerinin bolluğu ile hem fotoğrafa yeni başlayanların hem de profesyonellerin tercih ettiği bir uygulama.

Ayrıca bu uygulamanın, Artists Network (Sanatçılar Ağı) özelliği, görüntülerinizi SMS, E-Mail olarak göndermenizi ve paylaşmanızı sağlıyor. Diğer sanatçılar ile ortak kişisel sanat galerileri oluşturmanıza da imkan sağlıyor. Bir başka güzel ve farklı özelliği ise bu ağ ile çizim ve fotoğraf yarışmalarına katılmaya olanağınız oluyor. 


Prisma

prisma-android-feat.jpg

İos- Android
Yeni ve farklı yaratımlar için harika bir uygulama. Tam olarak fotoğraf düzenleme uygulaması denemez ama tüm dünyada müthiş bir etki yarattı. Kullanımı eğlenceli ve fotoğraflarınızı adeta bir tabloya dönüştürüyor. Uygulama çektiğiniz fotoğrafı alıyor ve bilenen sanat çalışmalarının grafik düzenlemelerine dönüştürüyor. Kendi fotoğraflarınızı adeta Van Gogh, Monet, Hokusai ya da Lichtestein'in elinden çıkmış gibi yapabiliyorsunuz. Efektin keskinliğini ve derecesini de ayarlayabiliyorsunuz. Prisma'nın algoritması oldukça başarılı çalışıyor ve ünlü sanatçıların ve stillerin yağlı boyalar, sulu boyalar ile yaptıkları dokunuşları yeniden yaratma şansı sunuyor.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 18:06:06