Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Fotoğraf çekerken güzel görüntülere ulaşmak istiyorsanız bazı teknik özellikler hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Bu teknik özelliklerin başında da beyaz ayarı yani white balance gelmekte. Eğer beyaz ayarını doğru yapmamışsanız pozlamak istediğinizden farklı renklerle karşılaşmanız, istediğiniz görüntüyü elde edememeniz mümkün.

İnsan gözü farklı renk ısılarını dengelemeye evrimleşmiş olduğu için anlamasak da makinelerin bu renk ısılarını birbiriyle uyumlaması oldukça zor bir serüvendir. Renk ısısı kısaca ışığın dalga boyuyla bağlantılıdır ve cisimlerin gelen ışığı yansıtmasına denir. Kelvin cinsinden hesaplanır ve kelvin değeri ne kadar düşükse renk ısısı magentaya yani morun bir tonuna ne kadar yüksekse de maviye doğru bir algı uyandırmaktadır.

Gün ışığı neredeyse 5600 kelvin dengelerinde izlemektedir. bir tungsten lambadan çıkan ışık ise sarıdır ve 3200 kelvin dolaylarında seyreder. Mum ışığı ise 1100 kelvindir. Ayrıca gün ışığı 5600 kelvin iken araya giren bulutlar renk ısısını yükselteceği için ve maviye daha yakın bir dokuya getireceği için 6500 hatta 7000 kelvinlere kadar ulaşabilir.

Beyaz ayarı amatör fotoğrafçılar için ilk aşamada ciddi bir sorunlar oluşturabilir. bundan kaynaklı ilk etapta makinenin otomatik renk sıcaklıklarını kullanmakta fayda olabilir ancak iş profesyonelleştikçe renk sıcaklığını dengelemek ve makinelerin algılayarak çözemediği renk sıcaklığını çözebilmesi için makineye var olan ışığı yansıtacak bir beyaz tutmak renk ısısını doğru ayarlamak için yapılacakların başında gelmektedir.

İşlem basittir. Beyaz bir maddeyi ortam ışığını üzerine düzgünce alacak şekilde konumlandırın ve DSLR makinelerde otomatik ayarda bir fotoğrafını çekin ya da kameralarda WB tuşuna basın. Bu şekilde makineniz var olan ortamda gelen ışığın beyaz bir zeminde nasıl bir etki doğurduğunu hesap edecek ve size doğru renkleri tanımlayarak daha kaliteli fotoğraflar çekmenize sebep olacaktır.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:19:39