Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Ba­şa­rı­lı bir fo­toğ­raf pek çok du­yu­mu­zu ha­re­ke­te ge­çi­re­bi­lir. Gü­nü­müz­de ye­mek fo­toğ­raf­çı­lı­ğı­nın git­tik­çe ar­tan bir il­gi gör­me­si de bu se­bep­ten­dir. Ba­şa­rı­lı ye­mek fo­toğ­raf­la­rı­nın in­san­lar üze­rin­de­ki et­ki­si fo­toğ­raf stüd­yo­la­rı için de ye­ni bir iş ala­nı ya­rat­tı. 
Yemek fotoğrafçılığında styling ve doğru sahne seçimi çok önemlidir. Yeni başlayacaklar için bir kaç ipucu verelim istedik.

1.En Taze Görünen Malzemeleri Seçin

Üzerinde buruşukluk lekeler vs. görünen meyve ve sebzeleri tercih etmeyin. Çekim sırasında da uzun süre geçireceğiniz için durdukça yüzeyinde bozulmalar renk değişimleri yaşayacak malzemeler olabilir bunlara dikkat etmeniz gerekir.

2. En Önemli Şey Işık

Arka ışık dokunun anahtarıdır ve yiyeceklerin iştah açıcı görünmesini sağlar. Bu aynı zamanda herhangi bir buharın, yiyeceklerin dumanının da görünmesine izin verecektir. Işığın arkadan gelmesi dumanı öne çıkaracaktır. İkinci resimde mısır ve fasulye salatasının ne kadar iştah açıcı göründüğüne dikkat edin ve burada tek fark ışık açısıdır. Arkasından ışık geldiğinde, salata daha berrak ve taze görünür, diğeri düz ve hiç çekici görünmüyor.

yemek fotoğrafı

yemek fotoğrafçılığı

3.Kompozisyonu Basit Tutun

İhtiyacınız olmayan şeyleri atın. Dikkat dağıtan şeyleri masada çıkarın ve sadece bir tabak yemek eşleştirin. Eğer çekeceğiniz pişmiş yemek çok çekici görünmüyorsa, yalnızca bir kısmını gösterebilirsiniz. Resimdeki kahverengi çorba gerçekten görsel olarak teşvik edici görünmese de, onunla bir şeyler yapmak zorunda kalırsanız, kompozisyon oluşturma ve kırpma ile bir şeyler yapabilirsiniz. Şüpheniz olduğunda "daha azı" kuralını takip edin.

çorba fotoğrafı

4.Ham Madde Dahil Basit Malzemeler Kullanın

Basit tabaklar, çatal bıçak takımı, vb. Farklı tabaklarla, yerleştirmelerle ve kaselerle dolu bir masa dikkati yemekten çok malzemelere çeker. Desensiz tabaklar ve kaseler tercih edin böylece yiyecek daha fazla ön plana çıkar.

yemek fotoğrafı

5.Pişmeden Öncesini Ve Sonrasını Gösterin

Pişirme işleminin öncesinin yapım aşamalarının gösterilmesi fotoğrafa bakanların nihai görüntüyü anlamalarına yardımcı olur.Piştikten sonra çok de güzel bir görselliği olmayan yiyecekler için bu yöntem etkili oluyor.en iyi yemek fotoğrafları

 

sebze fotoğrafı

6.Tabakların Temiz Olmasına Dikkat Edin

Bu söylemeye gerek yok, ama yine de söyleyelim çünkü önemli. Yiyecekleri koyduğunuz tabaklar kesinlikle % 100 temiz ve kusursuz olmalıdır. Yakın çekim yaparken, çoğu gıdanın lekelerinin vs. gözüktüğü gibi tabaklarında tüm kusurları ortaya çıkar ve dağınık pis bir görüntü oluşturur. 

yemek fotoğrafında dikkat edilmesi gerekenler

7.Kamera Açınızı Değiştirin

Yiyecekleri çekerken eğimli veya tabağın masanın kenarın vs. farklı çekim açıları deneyin. Yaratıcı olun ve yiyecekleri çoğu insanın gördüğünden farklı göstermeye çalışın.

yemek fotoğrafçılığında süsleme

8.Yiyeceklere Yağ Ekleyin 

Yiyeceklere az miktarda yağ sürmeniz daha parlak ve canlı görünmelerini sağlayacaktır.

food styling

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

24.07.2024 13:00:42