Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Fotoğraf niye sanat değildir. Çünkü hakikatin parçasınınım yakalayan bir şeydir. Hakikat olduğu için fotoğraf mevcuttur. Aslında ben her zaman söylüyorum. Fotoğraf o kadar mühim bir şeydir ki… Yani sanat olsa da, olmasa da… Sanat olmasına lüzum yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makina ile tarihi durduruyorsun. Biz tarihçiyiz, aslında tarih yazıyoruz. Görsel tarih yazıyoruz. Devir görsellik devridir. Yazı edebiyat devri bitmiştir. Öyle karanlık oda numaraları yapan herifleri de… Bütün bunlar aslında fotoğrafın mikroplarıdır. (Ara Güler)

Saniyenin bir diliminde bir olayı ve nesneleri organize olmuş formlar halinde görmek o olaya gerçek anlamını yüklemektedir. (Henri Certier-Bresson)

Fotoğrafınız yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsinizdir. (Robert Capa)

Durumun potansiyeli ne kadar güçlü olursa olsun asla fotoğraf çekmeyeceğim zamanlar vardır. (Josef Koudelka)

Kamera, insanlara kamera olmadan görebilmeyi öğreten bir enstrümandır. (Dorthea Lange)

İyi bir fotoğraf, bir hakikati anlatan, ruha dokunan, ve izleyiciyi bunu gördüğü için farklı kılan fotoğraftır; yani tek kelimeyle etkilidir. (Irving Penn)

…bana öyle geliyor ki Capa, tüm şüphelerin de ötesinde kameranın soğuk, mekanik bir alet olmadığını kanıtladı. Kalem gibi da kendisini kullanan adam kadar iyidir. Aklın ve kalbin uzantısı olabilir. (John Steinbeck)

Sanatların içinde, bir tek fotoğrafçılık, insanların bir ana duydukları arzuya hizmet etmek için mükemmeldi- tam bu anda kalmaya. (Sam Abell)

Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır. (Jacques-Henri Lartigue)

Sadece kameranız ve siz varsınız. Fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur. (Ernst Haas)

Tatmin, 500 fotoğrafçıyla yanana çalışıp, farklı bir şey yakalamaktan gelir. (David Burnett)

İnsanların ruhları ve düşüncelerini fotoğraflamaya çalışırım. Fotoğrafçı olarak insanların ruhlarını çekip almak yerine, onları arabulucu olarak birbirlerine aktardığımı düşünüyorum. Bu karşılıklı bir etkileşim bana göre. (Yousuf Karsh)

Bir kişi, yarın sanki kör olacakmışçasına fotoğraf makinesini kullanmalıdır. (Dorothea Lange)

Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır." (Henri Cartier Bresson)

Fotoğraf, herkesin hakkında bir şeyler bildiği, ama pek aldırış etmediği şeylerle uğraşmanın aracıdır. Benim fotoğraflarım sizin görmediğiniz şeyleri göstermeyi amaçlıyor. (Emmet Gowin)

Benim aletim, fotoğraf makinesidir. Onun sayesinde etrafımdaki her şeyde bir sebep bulurum. (Andre Kertesz)

Bir fotoğrafa çoğu zaman bakılır, nadiren incelenir. (Ansel Adams)

Fotoğraf makinasının en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır. (Ansel Adams)

Birçok fotoğrafçı daha iyi kamera aldıklarında daha iyi fotoğraflar çekeceklerini düşünürler. Daha iyi bir kamera, kalbinde ya da kafanda bir şey yoksa senin için bir şey yapamaz. (Arnold Newman)

Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

Bir savaş fotoğrafçısı olarak ömrümün sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim. (Robert Capa)

Ben bir fotoğraf çekmek için aylarca dolaştığımı bilirim. İspanya' yı çok severim. Bu ülke içerisinde istediğim pozları çekebilmek için 10 bin kilometre yol kat ettim. Madrid te fotoğraf çekebilmek için öncelikle İspanya tarihini iyi bir tarihçi kadar öğrenebilmek gayreti ile yüzlerce eser okudum. Toplumu, insanları, yaşayışlarını araştırdım. Ondan sonra fotoğraf makinama elimi attım ve bir foto muhabiri olarak çalışmaya başladım. Başarının sırrını öğrenmek istiyorsanız siz de bu yoldan yürüyün. (Eugene Smith)

İnsanların fotoğraflarını çekmek istiyorsanız öncelikle o insanları tanımayı öğreniniz. İnançlarını, tavır ve hareketlerini, hislerini anlamaya çalışınız. Biliniz ki kültürünüz ve meşgul olduğunuz konu hakkındaki bilginiz ne kadar derin olursa, başarı oranınız da o kadar büyük olur. (Eugene Smith)

Ben kimseden fotoğraflarımın ışığına ya da tonlarına hayran olmasını beklemiyorum. Ben sadece fotoğraflarımın insanları bilgilendirmesini, onları kışkırtmalarını istiyorum. (Sebastiao Salgado)

Benim stilim 60 yıl boyunca hiç değişmedi. Ben, biraz diplomat, biraz da fotoğrafçı olmak zorundayım. İnsanlar çoğu zaman beni ciddiye almadılar, çünkü çok az takım taşıdım ve gereksiz telaşe yapmadım. 1949'da evlendiğim zaman karım bana sordu; ‘Senin gerçek fotoğraf makinen nerede?' Asla bir sürü takım taşımadım. Hayattaki düsturum şu oldu: ‘sadeliği koru' … Benim fotoğrafçılık anlayışım bu, dikkati çekmemek ve kalabalığa karışmak. (Alfred Eisenstaedt)

Benim yaklaşımımda fotoğraf makinesi, bir not defteri, ‘an' ı saptamada bir sezgi aracıdır. An'ı yakalamadaki ustalık, bence vizörden görülen görüntüleri çok kısa bir zamanda görsel bir biçimde düzenleyebilme ve anlık kararlar alabilme yeteneğidir. Bu eylem; akıl disiplinini, duyarlılığı, yerleşik bir geometri anlayışını, her şeyden önce bir konsantrasyonu gerektirir. Kişi, bu yöntemle çok sade bir anlatım biçimine ulaşabilir. (Henri Cartier-Bresson)

Fotoğrafçılar ekipman konusunda alıngan olduklarından boyunlarına ve omuzlarına makinalar takarak caka satarlar ama çantalarının ağırlığı yüzünden yengeç gibi yürümek zorunda kalırlar. Ama fotoğrafçılık bundan ibaret değil. (Don McCullin)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

Fotoğrafçılıkta yetenek uygulama ile kazanılır, satın alma ile değil. (Percy W. Harris)

En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

Eğer hikâyeyi sözcüklerle anlatabilseydim, yanımda sürekli bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymazdım.(Lewis Hine)

Geleceğin cahilleri, alfabeyi sökemeyenler değil fotoğraf çekemeyenler olacak deniyor. Ama kendi fotoğraflarını okuyamayan fotoğrafçıyı da cahil saymak gerekmez mi? (Walter Benjamin)

Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır. (Henri Cartier Bresson)

Ben, fotoğrafçılıkla ilgili açıklama yapmaya çalışmıyorum. Dünyada olup bitenlerle ilgili açıklama yapmak için fotoğrafı kullanmaya çalışıyorum. (James Nachtwey)

Manzara fotoğrafı bir fotoğrafçı için en büyük testtir; bazen de en büyük hayal kırıklığı. (Ansel Adams)

Fotoğraf gerçektir. Sinema da saniyede 24 kere gerçektir. (Jean-Luc Godard)

Benim fikrimce bir şeyi fotoğraflayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz. (Emile Zola)

Fotoğrafı makine değil, insan çeker. (Henri Cartier-Bresson)

Fotoğraf benim tek rekreasyonum ve bana kalırsa gayet de iyi hallettim. (Lewis Carroll)

Bakın, ben bir entelektüel değilim – sadece fotoğraf çekerim. (Helmut Newton)

Fotoğrafın subjesiyle fazla ilgilenmiyorum. Fotoğrafı bir kere çektikten sonra gerisiyle fazla ilgilenmem. Avcılar aşçı değildir ki. (Henri-Cartier Bresson)

Pek çok şey tek bir anlık keyif ve yaşam boyu utanç sebebidir; oysa fotoğraf tek bir anlık utanç ve yaşam boyu keyfi getirir. (Tony Benn)

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:17:59