Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Her dikkat çeken yeni teknoloji ürünü gibi önce söylentisi ve bir kısım kaçak çekilmiş fotoğrafı, daha sonra da kendisi geldi. Dji firması 1 Mart tarihinde kendi alt segmentleri olan Phantom serisinin en yeni ürünü olan Phantom 4'ü tanıttı.

Phantom serisi çıktığı günden bu yana, gerek hobi dünyasında, gerekse profesyonel kullanıcılar arasında drone kullanımının sayısını belirgin bir şekilde arttırmış bir seri. Bu özelliği, Phantom serisinin başarısının ne boyutta olduğunu açıklamaya yeter de artar. Özellikle 3 serisiyle profesyonel kullanıcıların da ilgisini üzerinde tutan Phantom, yeni ürünle de satış rakamlarını üst seviyelerde tutmak adına doğru bir çalışma gerçekleştirmiş diyebiliriz.

Bilgisi olmayanlar adına biraz açıklayacak olursak; Phantom serisinin bir önceki  modeli olan 3'te hem amatör hem profesyonel kullanıcıların işini kolaylaştıran birçok özellik yer almaktaydı. Bu özelliklerin tamamı bir üst modele de taşındığı için bazılarını kısaca aktarmak Phantom serisiyle tanışmamış olanlar için açıklayıcı olacaktır;  

Home Point: Bu özellik sayesinde gps bağlantılı uçuşlarda aracı kendiniz getirmek yerine, tek bir tuşa basarak istediğiniz irtifadan size dönmesini sağlayabiliyorsunuz.

Point Of Interest: Bu özellik sayesinde konumunu belirlediğiniz bir bölgenin etrafında stabil bir dönme hareketi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Follow Me: Bu özellik sayesinde aracın kumandayı sürekli olarak belli bir açıdan ve yükseklikten takip etmesini sağlayabiliyorsunuz.

Way Point: Bu özellik sayesinde aracınızı çizdiğiniz bir rotada hareket ettirebiliyorsunuz.

Aslına Phantom 3 modelinin özellikleri saymakla bitmez ve kullanıcılarının bir çoğu yukarıda yazanlardan çok daha fazlası olduğunu bilir. Oto pilotta kalkma, tanımlanan yükseklikte stabil durmasını sağlayan sensörler vs. gibi birçok değinilmemiş özellik de mevcuttur. Biz sizler için en can alıcı birkaç özelliği yazmak istedik. Ayrıca daha detaylı bilgiyi daha önceki Dji Phantom 3 için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz ve Dji Phantom 3 ve Phantom 4'e Kiralık Fotoğraf Makinası'ndan ulaşabilirsiniz.

http://kiralikfotografmakinesi.com.tr/dji-phantom-iii-professional

 

Yeni ürün ise bir önceki ürünün tüm bu özelliklerini barındırmakla birlikte daha etkileyici birkaç özelliği de hem yazılımsal hem de donanımsal olarak üzerinde barındırmakta. İlk göze çarpanı ise düşme ve kırımı daha da zorlaştıracak olan sensörleri…

Araç, Fly With Tap olarak isimlendirdikleri sistemle entegre olan, önde ve altta bulunan yeni 4 adet sensör sayesinde özellikle home point sırasında aracın önüne çıkabilecek tüm engellerden yükselerek kurtulabiliyor. ayrıca ileri çekim hareketlerinde sizin yanlış hesaplarınızı absorbe edip herhangi bir çarpma riskini birkaç metre kala önlüyor. Bu özellik tüm kullanıcıların işini kolaylaştıracak, düşme ve kırım vakalarını da aza indirerek cebimizi tamir ücretlerinden arındırarak daha huzurlu ve güvenli uçuşlar yapmamızı sağlayacak gibi görünüyor.

Profesyonel kullanıcılar için en önemli kısmı olan kamerada da göze çarpan bir değişiklik mevcut. Daha önce 1080 video çekerken 60 fps olan slow motion hızı 120 fpse çıkartılmış ki bu yadsınamayacak bir fark. Onun dışında kamera, daha önceki modelde olduğu gibi 4K video ve 12Mp Fotoğraf çekimleri yapmamızı mümkün kılıyor. Daha elimize geçmediği için net birşey söyleyememekle birlikte iso hassasiyetinin geliştirildiğine de emin olduğumuzu söyleyebiliriz.

Havada kalma süresinde de göze çarpan bir süre artışı görülmekte.. Phantom 3 modelinde 22 dakikaya kadar çıkardıkları havada kalma süresini Phantom 4 ile birlikte 28 dakikaya çıkarmayı başarmışlar ki, kullananlar iyi bilir 1 dakika dahi çekimler sırasında büyük avantaj sağlar.

En göze çarpan özelliklerden bir diğeri ise, uygulama ekranında gördüğümüz bir nesneyi seçerek aracın onu takip etmesini sağlayan Visual Treking. Bu özellik sayesinde artık takip gerektiren çekimlerde kumanda takibi yapmaktan ziyade aracımızla ekrandan belirlediğimiz herhangi bir nesnenin takibini yapabilmek mümkün hale gelmiş.

Bu özellikler bir önceki modele oranla çok yol katedildiğini ve ürünü daha ilgi çekici kıldığını söylemek mümkün. Ayrıca kullanım kolaylığına yönelik yapılan yenilikler güvenliği de arttırmış. Biz kendisini beğendik. Eski modellerine oranla kontrolü daha üst seviyelere çıkaran bu yeni ürünü sizlere tavsiye edebiliriz.

İlker Recep Döşer

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 16:11:21