Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Çekim olanakları ve malzemelerin çeşitlenmesiyle sinema sektörü de en çok gelişim gösteren alanlardan oldu. Gelişim göstermesinin yanında sadece izleyici olarak değil, sinemanın parçası olmak isteyen insanlar tarafından da rağbet görmeye başladı. Alaylı kavramının artık geçerli olmadığı ülkemizde de buna yönelik çok işlevli birçok eğitim kurumu açıldı. İşte Türkiye'de sinema eğitimi veren en iyi 5 kurum ve eğitim alanları:

1. İstanbul Film Akademi

İstanbul'da eğitim veren İstanbul Film Akademi, başta film yapım ve yönetmenlik ve senaryo atölyesi olmak üzere birçok alanda sinema sektörüne katkı sağlayacak eğitimler veriyor. Türkiye'nin En İyi Sinema Okulu unvanıyla yoluna devam eden kurum 4 yabancı okulla da partnerlik anlaşması yapmış durumda. Sinemaya gönül veren ve sinemanın içinde bulunmak isteyen herkesi içinde barındıran kurum tercih sebebi haline geliyor. Bugüne kadar 87 farklı sınıf ve 1680 mezunuyla sinema eğitimindeki otoritesini sürdürüyor.

2. Dijital Film Academy

Türkiye'nin en iyi sinema okullarından Dijital Film Academy sinemayla ilgili birçok alanda eğitim imkanı sağlıyor. Film yapımı dersi, dijital film yapımcılığı, senaryo yazarlığı, kamera önü oyunculuk, After Effect, Final Cut ile kurgu eğitimleri veren kurum geniş yelpazesiyle oldukça dikkat çekiyor. Kontenjanla sınırlı sistemine rağmen çok fazla rağbet görüyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de burs imkanı sağlaması. En düşük dereceden en yüksek dereceye kadar burs imkanı sağlayan kurum yerini sağlamlaştırmış durumda.

3.Medya Akademisi

Medya sektörünün içinde bulunan birçok alanda eğitim veren Medya Akademisi, sinema eğitiminde de oldukça iddialı. Ekip, yapımcılık, yönetmenlik, senaryo, ses tasarımı ve film müziği, kurgu teknikleri ve oyunculuk dersleri veriyor. Müfredat kapsamında derslerini yürüttüğü gibi film akademisini küçük atölyelerle de destekliyor.

4.Sinematek

Sinematek de hobi olarak başlanan sinemayı profesyonelliğe çevirmeye yardımcı olan kurumlardan. İstanbul dışında Ankara'da da hizmet veren kurum, en çok talep edilen sinema okullarından. Profesyonelliğe önem veren Sinematek içinde film yapım ve yönetmenlik, senaryo ve yazarlık, film analizi, kurgu-montaj atölyesi, After Effects atölyesi, kamera önü oyunculuk, belgesel film yapımı ve drone-havadan çekim dersleri bulunuyor. Geniş anlamda sinema sektörünün en önemli noktalarına değiniliyor.

5.Sineplus Akademi

Film Yapım ve Yönetmenlik kursu olarak da geçen Sineplus Akademi, kamera kullanımı, yönetmenlik, senaryo, sinematografi ve kısa film çekiminin temel kuralları öğretiliyor. Aynı zamanda ileri düzey ses, ışık ve sinematografi dersleri de veriliyor. Bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için uygun fiyatta kaliteli hizmet sunuyor.

 

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

18.06.2024 12:22:45