Kiralık Fotoğraf Makinesi
  • Kiralık Ekipmanlar

Stok fotoğrafçılığı nedir diye sorulduğunda bunun için en basit kavram " çektiklerinizden para kazanmak" olacaktır. Üstelik bunun için illa ki profesyonel, eğitimli bir fotoğrafçı olmanız gerekmiyor. Elinize kameranızı almış hem öğrenmek için hem de gözlemlemek için çektiğiniz belki de sizin için tesadüf olan karelerden bunu elde etmeniz mümkün. Şimdi madde madde stok fotoğrafçılığının nasıl olduğuna bakalım.

1.Tarz İşi

Öncelikle çekeceğiniz fotoğraflardan elde ettiğiniz gelirin iyi bir rakam olmasını istiyorsanız modayı da takip etmeniz gerekmekte. Modadan kasıt stok fotoğraf sitelerinde o sıralarda en çok nelerin satıldığını gözlemlemek. Hangi siteyi açarsanız açın böyle verilere kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin son zamanlarda buna dair verilerde en çok satılan fotoğraflar bebek, kadın, finans, çiçek ve yemek alanlarında. Bunlara biraz ilginiz varsa avantajlısınız.

2. Çekimler

Fotoğraflarınızın kaliteli olmasının yanı sıra arka plandan kopuk olmasının da önemi var. Çünkü çok tematik bir kare elde edemediyseniz ya da sizden istenen bu değilse, arka plandan kopmanız avantaj olacaktır. Çünkü direkt kullanılmayan fotoğraflar genelde grafikerler tarafından kesilip kırpılarak yeni bir tarzla ortaya konur.

3.Para Kazanma Şekli

Kazancınız belli bir seviyeye ulaşana kadar birikiyor. Limit üzerine çıktığı anda bildirdiğiniz hesap doğrultusunda paranızı kendinize aktarabiliyorsunuz. Bunun için de bir dolar hesabınızın olması önemli çünkü genelde yurtdışı kaynaklı  sitelerden bu işi yapabiliyorsunuz.

4. Model Çekimleri

Eğer içinde insan bulunan fotoğraflardan para kazanmak istiyorsanız bunun için sitelerden model izin belgesi temin etmeniz şart. Eğer bu bebek ya da çocuk fotoğrafıysa da mutlaka velisinin izin belgesini doldurmuş olması gerekiyor.

5.Site Seçimi

Bu kazanç yolunu sağlayan bütün siteleri tercih edebilirsiniz. Fakat bunun tek riskli yanı kazancınızın düşmesi olacaktır. Çok iyi bir fotoğraf dahi çekmiş olsanız tek bir sitede yayınlamadığınızda kazancınız düşer. Ama aynı zamanda tek sitede satış yaparsanız da diğer sitelerde satış yapma hakkınızı kaybetme olanağınız var.

6.İzleme

Son olarak tüm sanatsal fotoğraflarda izlediğiniz gibi stok fotoğrafçılığında da neler olup bittiğini takip etmek her zaman sizi daha çok geliştirir. Bu durum da her seferinde daha çok kazanç elde etmenizi sağlar.

Paylaş!

Benzer Blog Yazıları

30.11.2023 18:03:04